Lübnan’da Filistinli Gruplar Çatıştı: 5 Ölü 40 Yaralı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ülkenin güneyindeki Ayn el-Hilve Mülteci Kampı’nda Fetih Hareketi ile Bilal Bedr grubu mensupları arasında çıkan ve 5 kişinin ölmesine yol açan çatışmalarda yaklaşık 40 kişi yaralandı.

Haberde, Bilal Bedir grubuyla ortak güvenlik gücü arasındaki çatışmaların gece boyu sürdüğü ve sabah saatlerinde şiddetlendiği, füze seslerinin duyulduğu ve kamp dışına üç füzenin düştüğü kaydedildi.

GÖZAT  Lübnan Kampında Kısmi Sükunet Sağlandı

Bu arada Filistinli grupların kamptaki radikal “Bilal Bedir” grubunun dağıtılması konusunda anlaşma sağladıkları ve söz konusu grubun üyelerine kampın ortak güvenlik gücüne teslim olmaları için 6 saat süre verildiği belirtildi.

Lübnan Haber Ajansı, Ayn El-Hulve Kampı’nda bu sabahtan itibaren yaşanan çatışmalarda ölü sayısının beşe yükseldiğini ve Fetih hareketi tugayı komutanı Albay Cemal Kudsiyye’nin yaralandığını bildirdi.

GÖZAT  İsrail'den Filistin ve Lübnan İçin YENİ KOMANDO BİRLİĞİ TATBİKATI

Bu arada Fetih Hareketi Lübnan sorumlusu Fethi Ebu el-Ardet, Bilal Bedr grubuna kendilerini feshetmeleri ve silahlarını teslim etmeye davet etti.

Ayn el-Hilve Mülteci Kampı’ndaki Filistinliler arasında birkaç günden beri gerginlik yaşanıyor. Fetih Hareketi’nin, Bilal Bedr grubunun tasfiye edilmesindeki ısrarı nedeniyle gerginlik çatışmalara dönüşüyor.

GÖZAT  İsrail İstihbaratı: Lübnan Roket Fabrikası BİZİM İÇİN TEHDİT

Lübnan’da, resmi rakamlara göre 450 bin civarında Filistinli mülteci yaşıyor. Mültecilerin büyük kısmı ülke geneline dağılmış, altyapı ve sosyal imkanların çok kısıtlı olduğu 12 kampta yaşıyor.

Lübnan’da yaklaşık 100 bin civarında Filistinli mültecinin kaldığı Ayn el-Hilve Mülteci Kampı’nda, Filistinli gruplar arasında zaman zaman silahlı çatışmalar çıkıyor.