Halid Meşal: Filistin Direnişi Ümmetin Davası Olarak Kalmalı

El-Cezire televizyonunda El-Mukabele programına konuk olan Hamas lideri Filistin Direnişinin bugünü, Mısır ile ilgili gelişmeler ve ümmetin durumuna dair soruları yanıtladı.

Halid Meşal, Hamas’ın takip ettiği stratejinin hiçbir zaman değişmediğini bu projenin hayat bulması için eldeki imkânları geliştirdiğini hatırlatarak, 30 yıllık ömründe hareketin hedef ve projesinde kafa karışıklığı yaşamadığını söyledi.

Filistin’de direnişin gerilemesinin arkasındaki sebeplere değinen Meşal “İşgalcinin zulüm ve baskılarıyla, bölgesel ve küresel çaptaki komplolar ve direniş konusunda Filistin sahasındaki siyasi ihtilaflar temel nedenlerdir. Bütün bunlara rağmen Hamas bütün Filistin’in özgürlüğüne inandığı gibi, işgalciyi kovmak, Filistin ve Mescidi Aksa’yı özgürleştirmek için direniş ve cihadın da tek çözüm olduğuna inanıyor” dedi.

Halid Meşal Mısır ile ilgili de Mısır’la ilişkileri iyileştirmek için girişim başlattıklarını duyurdu ve Mısır’ın içişlerine karışmadıklarını ve güzel ilişkiler kurmak için istekli olduklarını ekledi.

Meşal ayrıca Suriye ile ilgili sorulan soruya da, Hamas’ın 11 yıl Suriye’de kaldığını, bu süre içinde halkın ve yönetimin Hamas hareketini kucakladığını, Hamas’ın da çatışmalar başlayınca şiddet ve bölünmeden uzak, her hangi bir tarafa meyletmeden fitili söndürmek için çaba gösterdiğini ifade etti.

Meşal bu konuda “Ancak birileri hareketi yanında tutup başka bir tarafa karşı kullanmak isteyince, akan kanda taraf olmamak için Suriye’yi terk ettik” dedi.