LÜBNAN: Hamas Suikastının Tek Faili İSRAİL

Lübnan’ın Sayda kentinde Hamas liderlerinden Muhammed Hamdan’ı hedef alan suikast girişiminin şüphelisi olarak aranan Ahmed Beytiyye, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yakalanarak Lübnanlı yetkililere teslim edildi.

Lübnan resmi haber ajansının haberine göre, Sayda kentinde 14 Ocak’ta Hamdan’a yönelik bombalı saldırıya karıştığı öne sürülen Beytiyye, Türk yetkililer tarafından 23 Ocak Salı günü Beyrut’taki Refik El-Hariri Havaalanı’nda Lübnanlı güvenlik güçlerine teslim edildi.

Patlamanın ardından kısa bir süre sonra şüphelilerin kimliklerinin tespit edildiği ve birinin Türkiye’ye kaçtığı, Lübnan Başbakanı Saad El-Hariri’nin Türkiye ile kurduğu temas sonrası, Türkiye’ye kaçan şahsın 21 Ocak’ta yakalandığı belirtilmişti.

Bu kişinin yapılan sorgulamalar ardından İsrail ile irtibatlı olarak bu suikastı gerçekleştirdiklerini itiraf etmişti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de daha önce yaptığı açıklamada Muhammed Hamdan’a yönelik yapılan başarısız terör girişimini kınayarak, Bu terör olayının gerçekte Filistin’in Lübnan’daki varlığının hedef aldığını ve siyonistlerin bu cinayetin sorumlusu olduklarını bildirmişti.

Halı hazırda Lübnan’da on binlerce Filistinli mülteci bulunmakta ve bu mültecilerin önemli bir bölümü Lübnan genelinde var olan 12 kampa yerleşmiş durumdalar ki bunların en büyüğü ise Sayda kenti yakınlarındaki Filistinliler kampıdır. Yapılan uzun vadeli anlaşma uyarınca Lübnan ordusu bu kamplara müdahale etmemekte ve onun güvenliğini Filistinli grupların kendisi sağlamaktadır.

İşgal rejimi İsrail casusluk örgütü MOSSAD son 30 yıl içinde 11 ülkede 14 operasyonla en az 16 Filistinli lideri şehid etmiştir.