LONDRA’dan KUDÜS’e Yürüyüş Başladı

5 ay sürmesi planlanan ve başlangıç noktası Londra olan yürüyüşün Kasım ayında yani Balfur Deklararasyonu’nun ilan edildiği tarihe denk gelen Kasım ayında Kudüs’te son bulması bekleniyor.

3 sene önce Filistin’in Beytüllahim kentini ziyaret eden İngiltereli bir senarist olan Justin Butcher, Filistinli bir aile ile giriştiği sohbet esnasında duyduğu sözlerden çok etkilendiğini söylüyor.

Butcher Filistinli ailenin kendisine “Biz burada sıkışıp kaldık. Buradan ayrıldığınızda bizi unutmayın ve halimizi diğer insanlara da anlatın” dediğini kaydederek bu üç sene içinde Filistin topraklarına dünya kamuoyunda ses getirecek yeni bir plan kurguladığını ifade ediyor.

Balfur Deklararasyonunun 100. yılına denk gelen tarihlerde mevcut İngiliz hükümetinin işgalci Siyonist rejime verdiği desteği de protesto etmek amacıyla beraberindeki bir grup aktivist ile birilikte Kudüs’e yürüyecek olan Justin Butcher, yaklaşık 3200 km yol katedecek.

“Orada konuştuklarımızı asla unutmadım ve onları sesi olmam gerektiğine karar verdim. Filistinlilere karşı uygulanan adaletsizlik çerçevesinde İngilizler olarak bizlerin oynadığı günahkar rolün kefareti anlamına gelecek ve dünya kamuoyunun da dikkatini çekecek toplumsal bir dayanışma hareketini ihtiva eden kutsal bir yolculuk fikri aklıma geldi” ifadelerini kullanıyor organizatör Butcher.

Cumartesi günü yola çıkan yaklaşık 5 ay sürmesi beklenen bir yürüyüşün ardından Kasım ayının 2’sinde Kudüs’e girmesi beklenen yürüyüş kortejinin Balfur Deklararasyonu’nun ilan edildiği tarih olan 2 Kasım 1917’ye de önemli ve sembolik bir göndermede bulunmayı hedeflediği açıklandı.

Fransa, İsviçre, İtalya, Yunanistan üzerinden Türkiye’ye uğrayacak olan eylemcilerin Türkiye sınırındaki Irak ve Suriye’de devam eden insani kriz ve güvenlik zaafiyeti nedeniyle Türkiye üzerinden hava yoluyla Ürdün’e geçecekleri ve Ürdün’den de Kudüs’e yürüyecekleri açıklandı.