Lieberman: İSRAİL Askerleri Verilmeden, GAZZE’ye Rahat Yok

Lieberman bu açıklamayı işgal rejimi güvenlik kabinesinin iki ayrı plana göre Gazze Şeridi’ne sağlanacak kolaylıkları görüşeceği toplantıdan önce yaptı.

İşgal rejimi güvenlik kabinesinde görüşülecek planlardan birini Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barışı Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov’un ve diğerini İsrailli bakan Yisrael Katz’ın hazırladığı kaydedildi.

İşgal rejimi radyosuna konuşan Lieberman, eski iddialarını tekrarlayarak, Gazze Şeridi’ndeki insani durumdan işgal yönetiminin sorumlu olmadığını söyledi.

Lieberman, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Gazze Şeridi’ne para tahvil edilmesini engellediğini ve Hamas’ın da gelen paraları tünel inşaatında kullandığını öne sürdü.

Hamas’ın ipi gereğinden fazla gerdiğini ve bu nedenle her an için kopabileceğini belirten Lieberman, İsrail’in Gazze Şeridi’yle askeri gerginliğin tırmanmasını istemediğini iddia etti.

Lieberman, Gazze Şeridi’nde ekonomik durumun iyileşmesiyle şiddetin ve yangın çıkarıcı uçurtmaların duracağını zannedenlerin yanıldığını söyledi.