SİYONİST Lieberman: HAMAS’ı Gazze’de BOĞMAK İçin 8 Starteji Uyguluyoruz

İsrail’de yayınlanan Makor Rishon gazetesine verdiği röportajda Siyonist lider Lieberman, Hamas hareketini tasfiyeye yönelik takip ettiği stratejiden bahsederek, bunu Mısır’la koordineli bir şekilde yaptığını iddia etti.

Lieberman, birinci stratejilerinin Hamas’ın elindeki esirleri kurtarmak olduğunu belirterek, Gazze’deki insani durumun düzeltilmesinin buna bağlı olduğunu söyledi.

İkinci stratejilerinin Hamas hareketinin inşa ettiği saldırı amaçlı bütün tünelleri yok etmek olduğunu kaydeden Siyonist Lieberman, üçüncüsünün Gazze sınırında tünellerin uzanmasını engellemek için inşa ettikleri duvarı tamamlamak, dördüncüsünün Gazze’den atılan her bir rokete karşılık Hamas’ın askeri noktalarına saldırmak, beşincisinin Gazze sınırındaki yerleşkelerdeki Yahudi yerleşimcilere yardım etmek ve ekonomik açıdan desteklemek, altıncısının Hamas hareketinin Gazze’nin imarını istiyorsa bundan önce silahını bırakması gerektiğini anlamasını sağlamak, yedincisinin Gazze’de Filistinlilerin sadece kafalarının su üstünde kalmasını sağlamak, sekizincisinin Rafah kapısının açılması ve kapanması konusunda Mısırla koordineli çalışmak olduğunu söyledi.

Hamas hareketinin silahtan vazgeçeceğine inanmadıklarını hatırlatan Lieberman, bunun gerçekleşmesi sonucunda İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal edip orada yerleşke inşa etmeye ihtiyaç duymayacağını ifade etti.

Rafah kapısına da değinen Lieberman, Mısır’ın her seferinde kendi kararı gibi gösterse de kapıyı İsrail ile koordineli bir şekilde açtığına dikkat çekti.