Kudüs’ün En Yüksek MİNARESİ YAPILDI

Yüzlerce Filistinlinin katıldığı minarenin açılış töreninde açıklamada bulunan Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri, “Minarenin yüksekliği 73 metredir ve Kudüs’teki en yüksek minaredir. Minare inşaatı, İsaviyye halkı ile İsrail içindeki Arapların yardımlarıyla gerçekleştirildi.” dedi.

GÖZAT  Hamas: Ezanımızı CANLARIMIZLA SAVUNACAĞIZ

Minarenin, “ezan yasağı” yasa tasarısına verilmiş dolaylı bir cevap olduğunu ifade eden Sabri, “Bu, Filistinlilerin ezanın okunmasına sıkı sıkıya bağlı olduklarını gösteriyor. Tüm Filistin halkı bu dini ritüele bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Filistin İslami Cihad: Müslümanlar, İsrail Ezan Yasağına Karşı Harekete Geçmeli

İsaviyye beldesini savunma komitesi üyesi Muhammed Ebu el-Hıms da “Attığımız bu adımla ezana bağlılığımızı vurguladık ve İslami bir ritüele müdahale etmeye kimsenin hakkı olmadığı mesajını verdik.” diye konuştu.

Hıms, ezana yapılacak herhangi bir müdahalenin dini kökenli bir savaşa neden olacağını savundu.

GÖZAT  Diyanet Başkanı Görmez: Ezan Yasağı, MÜSLÜMANLARI YOK SAYMAKTIR

İsrail’de ezanın 23.00 ila 07.00 saatleri arasında hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı, Knesset’te yapılan ilk oylamada 55 oyla kabul edilmiş, 48 milletvekili ret oyu vermişti. Tasarının, yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset’te iki oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.