Kudüs’teki İslami Heyetler: ÇATILARDA – SOKAKLARDA EZAN OKUYUN

Kudüs Vakıflar Konseyi, Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Kudüs Yüksek İslam Heyeti ve Kudüs ile Filistin Müftülüğü tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “Kudüs ve beldeleri ile ülkemizin diğer kentlerinde yaşayan halkımızı İsrail’in işgalci ve ırkçı politikalarına karşı evlerinin damlarından, cadde, sokak ve çarşılarda ezan okumaya çağırıyoruz. Müezzinlerimizden bu yasağa uymamalarını ve hoparlörlerden ezan okumaya devam etmelerini istiyoruz.” ifadesine yer verildi.

GÖZAT  Şeyh İkrime Sabri: Mescidi Aksa'da EZAN SUSMAYACAK!

İsrail’in ezanı yasaklama planı ile Kudüs’te bir etnik temizlik yapmaya ve Kudüs’te yaşayan Arapları göçe zorlamaya çalıştığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “İsrail, mukaddes şehirde İslama ve Araplara ait olanı yok ederek Kudüs’ü kendi Yahudi devletlerinin başkenti olarak dizayn etmek istiyorlar. İsrail’in bu faşizan ve zalimane kanun tasarısı, (Kudüs’ü) Yahudileştirme politikasının ilk halkasıdır.” değerlendirmesinde bulunulan açıklamada ayrıca, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın altında sürdürdüğü kazı çalışmaları da kınandı.

GÖZAT  Siyonist İsrail, "EZAN YASAĞI" Tasarısını Onayladı

Açıklamada, “İsrail işgal gücü, kazı çalışmaları, Yahudilere konut inşası, Yahudileştirme projeleri, Tevrat ve Talmud kaynaklı park ve bahçe inşa çalışmaları ile Mescid-i Aksa’yı boğmaya çalışıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’de ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı, Mecliste yapılan ilk oylamada 55 oyla kabul edilmiş, 48 milletvekili ret oyu vermişti. Tasarının, yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset’te iki ayrı oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.