KUDÜSLÜ Kadın Doktor, İSVİÇRE’de 2. Oldu!

Kudüslü kadın Doktor Lina Üsame Katine’nin araştırması organ nakli konusunda İsviçre’de geçen yıl yayınlanan araştırmalar arasında ikinci oldu.

İsviçre’deki organ nakli uzmanı doktorlar geçtiğimiz günlerde yıllık toplantılarının 17’incisini gerçekleştirdi. Toplantıda 2018 yılında İsviçre’de organ nakli konusunda yapılan 19 bilimsel araştırma değerlendirildi.

İsviçreli doktorların söz konusu araştırmalar arasından en iyi üç araştırmayı seçtikleri ve seçilen bilimsel araştırmalar arasında Dr. Lina Katine’nin araştırmasının da olduğu kaydedildi.

Katine’nin araştırmasının organ nakli konusunda dünyadaki en iyi bilimsel dergi kabul edilen Amerikan Organ Nakli Dergisi’nde yayınlandığı ifade edildi.

İsviçreli doktorların daha sonraki toplantılarında üç araştırmanın sahiplerinden araştırmalarıyla ilgili bilgileri dinledikleri ve Cuma günkü toplantıda Katine’nin araştırmasına klinik araştırma dalında ikincilik ödülü vermeyi kararlaştırdıkları belirtildi.

Katine’nin araştırmasında ilk kez (SP110) geniyle şeker hastalığına yakalanma arasında bağ kurduğu bildirildi.

Dr. Lina Katine’nin Ebu Dis’teki Kudüs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin üçüncü dönem mezunlarından olduğu, 2003’te fakülteden mezun olan Katine’nin 2008 yılında Paris Üniversitesi’nde doktorasını tamamladığı ifade edildi.