Irak: ABD, İsrail’in Cinayetlerini Teşvik Ediyor!

Irak Dışişleri Bakanı, Arap Birliği toplantısında; Amerika’nın yerleşkeler konusundaki yeni duruşunun, İsrail’in cinayetlerini meşrulaştırmak anlamına geldiğini ve bölgede barış yolunda engel oluşturduğunu söyledi.

Filistin hükümetinin, İsrail’in Filistin topraklarında yasa dışı yerleşke inşası hakkında Amerika hükümetinin tutumu konusundaki tehlikeli gelişmelerin incelenmesi talebi doğrultusunda Irak Dışişleri Bakanı Başkanlığında Arap Birliği Genel Sekreterliğinde dün olağanüstü bir toplantı düzenledi.

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali Hekim, Arap Birliği’nde düzenlenen Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarının olağanüstü toplantısına katıldı.

El-Hekim bu toplantıda yaptığı konuşmada; Amerika Birleşik Devletleri’nin Siyonist Rejimi destekleme kararlarını sert bir dille eleştirerek, bu kararların Filistin halkının haklarına zarar verdiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı şu ifadelerde bulundu:

Amerika her zaman İsrail’i, yerleşke inşasına ve Filistin halkına karşı suç ve cinayet işlemeye teşvik ediyor. Amerika’nın bu tutumu, İsrail’in suç ve cinayetlerini meşrulaştırmak demektir ve bölgede barışın sağlanmasına engel olmaktadır. Irak’ın Filistin meselesi karşısındaki duruşu, uluslararası kararlara dayalıdır.’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD hükümetinin, Filistin topraklarındaki Siyonist yerleşke inşasının uluslararası hukukla çeliştiği fikrinden döndüğünü söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da ABD’nin bu kararını “tarihi” olarak adlandırarak, bu kararın, Siyonist rejime “doğu sınırlarını belirlemek” için bir kez daha fırsat vereceğini iddia etti.