KUDÜS İntifadası Başlayalı 615 KADIN Gözaltına Alındı

İşgal güçlerinin kadınların ve genç kızların intifada faaliyetlerine katılmasını engellemeye çalıştığını kaydeden Riyad El-Eşkar, Kudüs İntifadası’nın başından bu yana 615 kadının ve genç kızın gözaltına alındığını ifade etti.

Merkez sözcüsü Riyad El-Eşkar, işgal güçlerinin Filistinli kadınları ve genç kızları kalplerine korku salmak ve erkeklerle birlikte işgale karşı direnişe katılmalarını önlemek için gözaltına aldığını söyledi.

İşgal güçlerinin küçük yaşta kızları, yaşlı ve hasta kadınları, yaralıları gözaltına aldığına dikkat çeken El-Eşkar, Kudüs İntifadası’nın başından bu yana gözaltına alınanların 84’ünün 18 yaşından küçük kızlar olduğunu bildirdi.

El-Eşkar, intifadanın başından bu yana gözaltına alınan en küçük kızın 12 yaşındaki Dima İsmail El-Vavi olduğunu, dört ay gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığını açıkladı.

İşgal rejimi zindanlarında halen 18 yaşından küçük dört kızın olduğunu belirten El-Eşkar, dördünün de işgal askerlerine ya da Yahudi yerleşimcilere yönelik bıçaklama eylemi girişiminde bulunmakla suçlandığını ve gözaltına alındıkları sırada gerçek mermilerle yaralandıklarını söyledi.

El-Eşkar, işgal mahkemelerinin çocuk yaştaki Filistinli kızlara 13 yıl hapis cezasına varan ağır cezalar verdiğini hatırlattı.

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi sözcüsü, işgal zindanlarında tutulan Filistinli kadın esir sayısının 56’ya yükseldiğini, kadın esirlerden 9’unun yaralı olduğunu ve sağlık durumlarının kötü olduğunu bildirdi.