KUDÜS’teki Bedevilerin ENDİŞELİ Bekleyişi

Han el-Ahmer köyü, İsrail’in Doğu Kudüs’ten Ölü Deniz’e kadar uzanan yaklaşık 12 bin dönümlük arazinin “Filistinlilerden çıkarılmasını öngören” E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

Bölgedeki 3 binden fazla nüfusa sahip 46 bedevi köyünden biri olan Han el-Ahmer’in çevresinde çok sayıda Yahudi işgal yerleşim birimi bulunuyor.

İsrail Yüksek Mahkemesinin, yıkım kararı verdiği köyde derme çatma barakalar ve Avrupalı devletlerin desteğiyle kurulan prefabriklerde yaklaşık 190 Filistinli tehdit altında yaşamını sürdürüyor.

Siyonist İsrail tarafından 1953’te Necef Çölü (Negev) bölgesinden zorla göç ettirilen kişiler, Kudüs’ün kırsalına yerleştirilmişti. Bölge sakinleri ancak atalarından kalan topraklara dönme şartıyla buradan ayrılmayı kabul edebileceklerini açıkladı.

Bölge sakinlerinin hayvancılıkla geçimlerini sağlıyor ve 70’li yıllarda bin 600 keçi ve 60 deveye sahip olduğu belirtilirken, hayvanlarını otlatmaları ve Gılt Vadisi’ndeki su kaynaklarından yararlanmaları engellenen bölge sakinlerinin elinde şu anda sadece 240 keçi bulunuyor.

İsrail’in E1 projesi kapsamındaki topraklarda yer alan Han el-Ahmer köyü çevresinde çok sayıda yerleşim birimi bulunuyor ve bölgedeki evler birçok kez yıkıma maruz kaldı.

Bölgede yaşayanlar elektrik, su, yol gibi temel hizmetlerden yoksun, güneş enerjisinden yararlanarak birtakım elektrik ihtiyaçlarını gideriyor.

Bölge sakinleri, “Evlerimizi terk etmeyeceğiz. Bu topraklardan ve gökyüzünden vazgeçmeyecek, burada kalacağız.” diyor.