Kudüslü 2 Gence FACEBOOK HAPSİ

Kudüslü Esir Aileleri Komitesi Başkanı Emced Ebu Asab, Quds Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, işgal mahkemesinin 17 yaşındaki Ahmed Saide’yi 11 ay hapse mahkum ettiğini söyledi.

Ebu Asab, işgal mahkemesinin Saide’yi Facebook sayfasında Mayıs ayında Es-Silsile Kapısı’nda gerçekleştirilen bıçaklama eylemiyle ilgili paylaşımlar yaptığı için kışkırtıcılık yapmakla suçladığını ve Filistinli gencin Kudüs’ün Vadi El-Cud Mahallesi sakinlerinden olduğunu bildirdi.

Yerel kaynaklar, işgal mahkemesinin Ahmed Uveysat’ı da sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla kışkırtıcılık yaptığı iddiasıyla 10 ay hapse mahkum ettiğini ve Uveysat’ın yedi aydır gözaltında tutulduğunu ifade etti.

İşgal güçleri 2015 ve 2016 yıllarında 400’den fazla Filistinliyi sosyal paylaşım sitelerindeki ve özellikle de Facebook’taki paylaşımları nedeniyle gözaltına aldı.

İşgal yönetimi Filistinlilerin sosyal paylaşım sitelerinde direnişle ilgili yaptıkları her tür paylaşımı şiddete teşvik ve kışkırtıcılık olarak nitelendiriyor.