“GAZZE Bebek Ölümlerinden İSRAİL ve Mahmud Abbas Sorumlu”

Arap İnsan Hakları Örgütü, minik kız çocuğunun ölümünden ayrıca Gazze Şeridi’ne acı verici yaptırımlar uygulayan ve sağlık sorunları bulunan çocuğun bir an önce Gazze Şeridi dışında tedaviye sevk edilmesi çağrılarına kulak tıkayan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın da sorumlu olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili yayınladığı bildiride Dünya’nın yılbaşından bu yana sevk edilmediği için hayatını kaybeden 24’üncü kurban olduğunu söyleyen Arap İnsan Hakları Örgütü, Abbas’ın kararı nedeniyle Nisan ayının başından bu yana ölenlerin sayısının da 11’e yükseldiğini bildirdi.

İşgal rejiminin uygulamalarının Gazze halkının yaşamını cehenneme dönüştürdüğünü kaydeden Arap İnsan Hakları Örgütü, işgalcilerin uygulamaları gibi Abbas’ın yaptırımlarının da uluslararası hukuka göre yasak olan toplu cezalandırma olduğunu ve savaş suçu sayıldığını belirtti.

Gazze Şeridi halkının siyasi nedenlerle rehine alınmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Arap İnsan Hakları Örgütü, uluslararası toplumdan Gazze Şeridi’ndeki yüzlerce hastanın hayatının kurtulması için duruma acilen müdahalede bulunmasını istedi.

Bildiride ayrıca Gazze Şeridi dışında tedavi olmak için kayıt yaptıran hasta sayısının 2500’e ulaştığı kaydedildi.