KEŞMİR Direnişinden KUDÜS Çağrısı

Liderlik ayrıca Keşmir’deki insan hakları ihlalleri için de protesto gösterisi çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs konuşmasına bir tepki de Keşmirli Müslümanlardan geldi. Seyyid Ali Geylani, Mirvaiz Ömer Faruk ve Muhammed Yasin Malik’ten oluşan Ortak Direniş Liderliği, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’e başkent yapan açıklamalarını kınayan liderlik barışçıl gösteri çağrısında bulundu.

Açıklamada Kudüs’ün dünyadaki bir milyar Müslüman için çok önemli olduğu vurgulandı. Müslümanların ilk kıblesi olduğu hatırlatıldı. Hiçbir Müslüman’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmeyeceği belirtildi.

ABD’nin politikalarına karşı Ümmet birliği çağrısı yapıldı. Trump’ın kararının akıldışı olduğu ifade edildi.

Müslümanlara karşı düşmanca hareket eden Trump’ın politikalarının iflas ettiği belirtildi. Böyle politikalar olduğu sürece dünyaya barış ve huzurun gelmeyeceği vurgulandı.

Ayrıca Keşmir’deki insan hakları ihlallerine de değinilen açıklamada Birleşmiş Milletler’in duruma sessiz kalması eleştirildi.

Keşmirliler Srinagar’daki BM ofisi önünde protesto gösterisine davet edildi. Hindistan hükümetinin Keşmirli Müslümanlara yönelik zulümleri hatırlatıldı.

Çok sayıda Keşmirlinin Hindistan hapishanelerinde kötü muameleye maruz kaldığı ve bazılarının hayatını kaybettiği belirtildi. Çok sayıda isimsiz mezarın yargısız infaza delil olduğu kaydedildi.

Kadınların iffetine el uzatıldığı ifade edildi. Keşmirlilerin özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkını elde edinceye kadar mücadeleye devam edeceği vurgulandı.