KATAR’dan GAZZE’ye Nakdi Yardım

“Saygın Ev Projesi” adı verilen ve Gazze’deki yoksul ailelerin zarar görmüş evlerini onarmayı amaçlayan bu proje daha önce hazırlanmıştı ve Katar devleti tarafından finanse edileceği bildirilmişti.

Projeden toplamda 127 ailenin istifade edeceği ve ilk etapta 28 ailenin evinin onarımının yapılacağı ifade edildi. Projeden yararlanacak ailelerin evleri Gazze’deki Genel Çalışma ve İskân Bakanlığı’nın görevlendirdiği ve Katar’ın gönderdiği şahısların oluşturduğu bir heyet tarafından incelenerek ne gibi ihtiyaçlar bulunduğu, bu ihtiyaçların karşılanması için ne kadar finansmana ihtiyaç olduğu tespit edildi.

GÖZAT  Arabistan'dan Filistin Yönetimine 30 Milyon Dolar

Verilen bilgilere göre evlerinin onarımı için kendilerine yardım yapılacak aileler gerekli finansmanı teslim aldıktan sonra onarım işini kendileri yaptıracaklar. Şimdilik sadece %40’lık bir kısmı ödenen tahsisatın tamamı önümüzdeki haftalarda ailelere teslim edilecek.

Onarım işleminden sonra gerekli incelemeler de Katarlı mühendisler tarafından yapılacak.

GÖZAT  GAZZE Halkından KATAR'a Destek Yürüyüşü

Proje için toplamda bir milyon dolar tahsis edildiği ve ev başına ortalama sekiz bin dolar ödeneceği ifade edildi.

Katar’ın Gazze’ye yaptığı bu yardımların bazı ülkeleri rahatsız etmesi ve bu yüzden Katar’ın ablukaya alınması ise düşündürücü.