İsrail İle Normalleşme Peşinde Olanlar Zillet İçinde…

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) yaptığı açıklamada İsrail işgal rejimi hükümetinin başbakanı Benyamin Netanyahu’nun normalleşme anlaşmaları hakkında yaptığı son açıklamanın, onunla ilişkileri normalleştirme çabası içindeki ülkelerin içine düştüğü zilleti ve bundan istifade eden tek tarafın İsrail olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım yaptığı basın açıklamasında Netanyahu’nun normalleşme anlaşmalarının güçlüye meyilden kaynaklandığını ve İsrail’le ilişkileri normalleştirmeyi diğer ülkelerin istediğini dile getirdiğine dikkat çekerek bunun işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmeye çalışan ülkelerin ulusal açıdan içine düştükleri zilleti gözler önüne serdiğini vurguladı.

Kasım açıklamasında, Netanyahu’nun normalleştirme anlaşmalarını İsrail parlamentosu Knesset’e takdim ederken gösterdiği şımarıklığın ve kendini beğenmişlik tavrının bu işten kârlı çıkan tarafın sadece İsrail olduğunu gözler önüne serdiğine dikkat çekti.

Netanyahu bugün sabah yaptığı açıklamada: “Bu bölge sadece güçlüye saygı göstermektedir ve burada zayıf her zaman ezilmektedir” ifadesini kullanarak, normalleştirme çabası içindeki Arap ülkelerinin aslında İsrail’in güçlü olması sebebiyle bu yakınlaşma içine girdikleri mesajı vermeye çalışmıştı.

İşgal rejiminin BAE ile ilişkileri başlatma konusunda geçtiğimiz ayın ortasında ABD’nin başkenti Vaşington’da imzalanan anlaşma geçtiğimiz pazartesi günü İsrail hükümeti tarafından bugün de İsrail parlamentosu Knesset tarafından onaylandı.