KATAR: FİLİSTİN’in Yok Saymak Çözüm Değil!

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Âl Sani, uluslararası topluma çağrıda bulunarak, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine son vermesini istedi.

Âl Sani, sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında yaptığı açıklamada, “İsrail polisinin eşliğinde fanatik Yahudilerin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi uluslararası hukukun ve anlaşmaların açıkça ihlalidir” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı, açıklamasında uluslararası topluma ihlalleri durdurmak için harekete geçme çağrısında bulundu ve şu ifadelere yer verdi:

“Yaşanan bu ihlallere rağmen Filistinlilerin doğal hakkı olan bağımsızlık elde edilmeden hâlâ çözüm ihtimalinin olduğu konusunda ısrar eden birtakım sesler duymamız şaşkınlık verici.”

Ürdün’de toplanan Arap Parlamentolar Birliği kapanış bildirisine “İsrail’le ilişkileri normalleştirmeme” maddesinin eklenmesine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır karşı çıkmıştı.

Arap Parlamentolar Birliği Başkanı ve Ürdün Parlamentosu Başkanı Atıf Et-Taravine, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın itirazını reddetmiş ve yapılan oylama sonucu “İsrail’le ilişkileri normalleştirmeme” maddesi bildiriye eklenmişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ayrıca Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden ve Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen Yüzyılın Anlaşması projesinde Washington’u desteklemekle suçlanıyor.

Dün sabah Mescid-i Aksa’ya 519 Yahudi yerleşimci baskın düzenlerken, Pesah Bayramı münasebetiyle Pazartesi gününden bu yana düzenlenen baskınlara katılanların sayısının 1500’ü aştığı kaydedildi.