KATAR: FİLİSTİN ve İRAN’ı Yok Saymak Çözüm Değil!

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Ortadoğu’ya yönelik kutuplaşmacı politikaların bölgeyi istikrarsızlaştırdığına dikkati çekerek, uluslararası aktörlere “İran ve Filistin’e yönelik daha kapsayıcı politikalar geliştirmeleri” çağrısında bulundu.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Uluslararası toplum ve özellikle de ABD’nin, Ortadoğu’da İran ve Filistin’i dışlayan politikalarının sorunlara çözüm getirmediğini söyledi.

İngiltere’de katıldığı bir toplantı sırasında Guardian gazetesine konuşan Bin Abdurrahman, “Uluslararası toplum ve özellikle de ABD’nin, bölgeye yönelik daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeleri gerekiyor. Filistinlileri ya da İranlıları dışlayan politikalar, bölgenin sorunlarına çözüm getirmiyor.” dedi.

Bin Abdurrahman, “Meselenin özüne bakarsanız Körfez İşbirliği Konseyi, İran ile bir uzlaşı sağlamalı. Uzlaşı sadece Suudi Arabistan ve İran’la sınırlı kalmamalı. “ ifadelerini kullandı.

Körfez’deki bazı ülkelerin aksine, İran’ın nükleer programına ilişkin ABD’nin geçen yıl çekildiği anlaşmayı “Avrupalılar gibi hala desteklediklerini” kaydeden Katar Dışişleri Bakanı, bölgede “bir nükleer silah yarışı istemediklerini” vurguladı.