Kassam Tugayları: Hamas İHA’ları, İran Yardımıyla Suriye’de Yapıldı

El Cezire TV kanalı, Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları mühendislerinden İnsansız Hava Araçları (İHA) üretim mühendisi Muhammed Ez Zuvari’nin şehit edilmesine dair yeni bilgiler yayınladı.

Programda Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayları mühendisi Muhammed Ez Zuvari’nin Suriye’de bulunan İran’a ait bir askeri üstte ekibiyle birlikte 30 adet İHA’yı ürettiği bilgisi ilk defa kamuoyuyla paylaşıldı.

GÖZAT  Kassam Tugayları Gençlere Şehit Zuvari'yi Örnek Gösterdi

Söz konusu programda, Tunus asıllı şehit Ez Zuvari’nin 2008 yılında Gazze’de Furkan savaşının çıkmasından önce Suriye’de bir askeri üstte İranlı mühendisler tarafından 2006’da eğitildiği açıklandı.

El Cezire TV kanalı, şehit Ez Zuvari’nin şehadetinden iki gün önce Tunus’un Sefakes limanına bir Rus gemisinin geldiğini, bu geminin yolcularından birinin şehidin evinin yakınlarında bir kafede çalışmaya başladığını, Ez Zuvari’nin katledilmesinden sonra tutuklandığını, bu olayda parmağı olduğunu itiraf ettiğini ve fakat daha sonra ifadesini geri çektiğini duyurdu.

GÖZAT  İsrail: Hamas, İran'dan Savaş Teknolojisi Aldı

Şehid Ez Zuvari’nin kardeşi Rıdvan da daha önce hiç gündeme gelmeyen bir iddiayı kamuoyuyla paylaşarak; bu olayda 14 Rus’un parmağı olduğunu, bu şahısların 13 Aralık’ta Rus bandıralı bir gemiyle şehidin yaşadığı Tunus’un Safakes kentine geldiklerini belirtti.

Rusların şehidi takip etmeye başladıklarını, terör olayının ardından da Tunus emniyeti tarafından tutuklanan bu kişilerin daha sonra hiçbir sebep gösterilmeden serbest bırakıldıklarını söyledi.

GÖZAT  Mossad Uçak Mühendisi Ez-Zuvariyi Neden Şehit Etti

Rıdvan ayrıca abisinin şehadetinden sonra eşinin bir MOSSAD ajanı tarafından takip edildiğini ve görüntülerinin gizlice kaydedildiğini açıkladı.

Şehit Ez Zuvari’nin kardeşi, abisinin şehadetinden sonra başta İran ve Cezayir olmak üzere birçok İslam ülkesinin cumhurbaşkanlarının şehidin ailesini arayarak başsağlığı ve tebriklerini sunduklarını ifade etti.

GÖZAT  Hamas Sözcüsü: İRAN İLİŞKİLERİMİZİ Geliştirmede Israrcıyız

Bu akşam saat 22:00’de El-Cezire kanalında yayınlanması beklenen “Ma hafiye e’zam” (Bilinmeyenler daha büyük) programına konuşan El-Kassam Tugayları sözcüsü, “İsrail ordusu 2008’de Gazze’ye savaş açtığında Ez-Zuvari ve ekibi 30 İHA’nın üretimini tamamlamıştı” dedi.

Tunuslu mühendis Muhammed Ez-Zuvari, 15 Aralık 2016’da Tunus’un Safakes kentindeki evinin önünde kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

GÖZAT  Tunus Cumhurbaşkanı: Ez-Zuvari Suikastında İsrail Şüphesi Var

Hamas hareketi, Ez-Zuvari’ye düzenlenen suikasttan işgal rejimi dış istihbaratı Mossad’ı sorumlu tutarken, El-Kassam Tugayları Tunuslu mühendisin “Ebabil” isimli insansız hava araçlarının geliştirilmesine katkıda bulunduğunu bildirdi.

Tunus hükümeti, Ez-Zuvari’ye düzenlenen suikasta karıştıkları tespit edilen beş kişinin gözaltına alındığını ve suikastta kullanıldığı düşünülen araçlara el konulduğunu açıkladı.