İsrailli Komutan: Neredeyse Hamas Füzesi İle Ölüyordum

İsrail ordusunda aktif olarak görev yapan General, katıldığı bir savaş esnasında yaşadığı acı tecrübelerini basınla paylaştı. Siyonist General, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) 8 Temmuz 2014’te Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı kara, hava ve deniz operasyonlarını içeren askeri harekatta yaralandığı anları anlattı.

İsrail ordusunda Sivil İdare Komutanı olarak görev yapan Siyonist Gassan İlyan, 2014 İsrail’in Gazze’ye açtığı savaşın veya işgal rejiminin isimlendirmesiyle “Koruyucu Hat Operasyonu”nun, 2006 yılında Hizbullah’ın askerî kanadı ile İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında Lübnan topraklarında yaşanan savaştan veya aynı şekilde İsrail’in 2002’de Batı Şeria’ya yönelik başlattığı Savunma Kalkanı Operasyonu’ndan çok farklı olduğunu belirtti.

İsrail’in Walla isimli haber sitesine konuşan İlyan, uzun yıllardır İsrail ablukası altında yaşayan Gazze Şeridi’nin doğusundaki Şucaiyye mahallesinde savaştığını belirterek, “Komutan olarak orduda görevliydim. (Hamas tarafından) Fırlatılan bir füzeyle ağır yaralandım, ölmeme ramak kalmıştı, beni en yakın hastaneye naklettiler.” ifadelerine yer verdi.

Siyonist General İlyan açıklamalarında, “Gazze savaşında, özellikle ordu güçlerinin Şucaiyye mahallesine saldırması ve Oron Şaul’un esir alınması önümüze yeni karmaşık gerçekler çıkardı. Hamas’ın özel silahlı kuvvetleri tarafından RPG – güdümsüz topçu füzesi saldırısına uğradık. Hamas savaşçılarıyla bizim aramızda sadece birkaç metre vardı. Daha önce eğitimini almadığımız zeytinlik bir bölgede çarpıştık.” dedi.

Siyonist İsrail, Gazze’ye yönelik savaşında artık doğru istihbarat bilgileri toplayamıyor. Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) da daha önce edindiği deneyimlerden istifade ederek ve işgalci düşmanı pusuya düşürmenin tek yolunun güvenlikten geçtiğini idrak ederek Gazze’nin altında yeni bir Gazze inşa etti.

Filistinli düşünürler ve direniş hareketlerinin yöneticileri, İsrail’in, 2014’te Gazze’ye açtığı savaşta uğradığı başarısızlıktan ve Filistinlilerin gösterdiği bu gelişmiş direnişten sonra Tel Aviv’in gelecekte Gazze’ye saldırmaya cesaret edemeyeceğini belirtiyor.