İsrail’den YARGISIZ İNFAZCI ASKERE Komik Ceza

24 Mart 2016’da İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde gerçekleşen olayda İsrail askeri, yerde yaralı halde yatan ve etrafı ambulans ve askerlerle çevrili olan yaralı Filistinli’yi herkesin gözü önünde başından vurmuştu.

Abdülfettah Eş-Şerif’i yargısız infaz eden işgal askeri Elor Azaria’yı yaklaşık bir yıl süren yargılamanın ardından sadece bir buçuk yıl hapis cezasıyla cezalandırmakla yetindi.

Askeri mahkeme yargılanan işgal askerine savcılığın talep ettiği cezanın yarısından da azını vermeyi kararlaştırdı.

İşgal rejimi savcılığı Eş-Şerif’in katiline 3 ila 5 yıl arası hapis cezası verilmesini talep etmişti. İsrail yasalarına göre kasıtsız adam öldürmenin en üst cezasının 18 yıl hapis cezası olduğu belirtildi.

Askeri mahkeme başkanının bugün nihai kararı açıklarken, Elor Azaria’nın olay gününe kadar başarılı bir asker olduğunu fakat olay günü işgal ordusunun emirlerine aykırı hareket ettiğini söylediği bildirildi.

İşgal askeri Elor Azaria, Abdülfettah Eş-Şerif’i yaralı halde yerde yatarken hiçbir şekilde tehdit oluşturmadığı halde yakın mesafeden öldürme kastıyla ateş ederek şehit etmişti.

Cinayeti belgeleyen video kaydına rağmen işgal rejimi savcılığı katil asker hakkında kazaen adam öldürme suçundan dava açılmasını talep etti.