İŞGAL Rejiminde SEÇİM Anketleri Ne Söylüyor?

9 Nisan’da gerçekleştirilecek Siyonist İsrail seçimleri öncesi tarafların atışmaları devam ederken İsrail Güvenlik Komutanları isimli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Söz konusu kuruluş iki devletli çözümü savunuyor.

11 ve 12 Şubat tarihlerinde 617 kişiye uygulanan ankete katılanların yüzde 32’si oy vermeye gittiklerinde birinci önceliklerinin hayat pahalılığı olacağını ifade etti. Önceliğini güvenlik olarak belirtenlerin oranı yüzde 26 olurken Filistin – İsrail çatışmasını en tepeye koyanlar ise yüzde 11’de kaldı.

Öte yandan ankete katılanların yüzde 28’i 1967 öncesi sınırlar temel alınarak iki devletli bir çözüm istediklerini belirtti. İlhakı destekleyenler ise yüzde 22 olarak belirlendi. Bunların yüzde 3’ü Filistinlilere İsrail vatandaşlığı ve yüzde 19’u ise kısmi haklar verilmesinden yana görüş belirtti. Ayrıca ankete katılanların yüzde 20’si Filistin sorununa nasıl bir çözüm bulunması gerektiğini bilmediğini ifade etti.

Anketin en önemli sonuçlarından birisi de sağ partilere oy vereceğini açıklayanlar içinde bile ilhaka karşı çıkanların oranının en az yüzde 50 çıkması oldu.

Netanyahu’ya şok

Diğer yandan mevcut Başbakan Benyamin Netanyahu’nun en yakın iki rakibinin seçim ittifakı kararı alması dengeleri değiştirdi. İsrail Genelkurmay Eski Başkanı Benny Gantz’ın İsrail Direnç Partisi ile muhalif liderlerden Yair Lapid’in Gelecek Partisi, 9 Nisan’daki erken seçime ortak listeyle gireceklerini duyurdu. Ortaklar seçimi kazanırsa dönüşümlü olarak başbakanlık yapacak.

Bu ittifak Netanyahu’yu zora sokacak gibi görünüyor. Zira son anketlere göre Netanyahu’nun Likud Partisi 31, Gantz’ın partisinin 18 ve Lapid’in partisinin de 13 milletvekili çıkarması ön görülüyor. 120 sandalyeli İsrail meclisi Knesset’te tek başına iktidar olabilmek içinse en az 61 milletvekili gerekiyor. Nitekim Netanyahu da geçtiğimiz günlerde küçük partilere sağda birlik çağrısında bulunmuştu.