İSRAİL, ÜRDÜN Vadisini Gasp Etmeyi Sürdürüyor

İşgal rejimi gazetelerinden Haaretz’in internet sitesinde yayınlanan bir haberde, işgal yönetiminin Ürdün Vadisi’nin bir bölümünü İsrail’e bağlayarak bölgeye yönelik planlarını uygulamaya devam ettiği belirtildi.

Gazete, internet sitesinde yayınladığı haberde, bölgenin bir kısmını İsrail’e bağlama planları kapsamında işgal güçlerinin geçen hafta vadinin kuzeyindeki Ebu Zeyk Mezrası’nı yıktığını söyledi.

Mezrada hayvancılıkla uğraşan Filistinlilerin yaşadığı bildirilen haberde, işgal ordusunun mezra sakinlerini evlerinden çıkardıktan sonra mezrayı tamamen yıktığı kaydedildi.

Haberde, geçen hafta ortalarında işgal ordusu askerlerinin tatbikat bahanesiyle Filistinlilerden mezrayı terk etmelerini istedikleri, akşam evlerine dönen mezra sakinlerinin evlerinin yıkılmış olduğunu gördükleri bildirildi.

İsrail son üç ayda El-Ağvar bölgesinde yüzlerce yıldır yer alan birçok bedevi köyünü ve mezrasını yıktı.

İşgal güçleri söz konusu süre içinde ayrıca Avrupa Birliği tarafından bölge halkına hizmet için finanse edilen alternatif enerji ve altyapı projelerini tahrip etti.

Batı Yaka’daki yerleşim faaliyetlerini takip eden İsrail insan hakları örgütü “Şimdi Barış” Hareketi, işgal ordusunun askeri bölge olarak kullanılacağı iddiasıyla el koyduğu arazileri Yahudi yerleşkelerine dönüştürdüğünü açıklamıştı.