İŞGAL Rejimi UÇURTMALARI Artık SAVAŞ Aleti Sayacak

İşgal rejiminde yayınlanan Yediot Ahranot gazetesinin haberine göre, işgal hükümetinin hukuk müsteşarı Avichai Mandelblit, Gazze’den gönderilen ve yangına neden olan uçurtmaların askeri olarak hedef alınması için savaş silahı olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Maldelblit yaptığı açıklamada, “Burada iki yolla halledilmesi gereken hedefler var. Ancak bunlar savaşta askeri hedeflere dönüşürler. Mesela uçurtmalar aslında masum ve güzel şeylerdir. Ancak bunlar savaş amaçlı kullanılabildiğinde bu kez savaş aleti olurlar” dedi.

İşgal altındaki Kudüs şehrinde düzenlenen Yargıçlar Buluşmasına katılan Maldelblit, uçurtma yollayan Filistinli göstericilerin öldürülmesini destekleyip desteklemediğiyle ilgili yöneltilen soruyu cevaplamazken, sınırdaki dikenli telleri aşmaya çalışanların sonuçta Hamas’ın askerleri olduğunu ve bunlara savaş kanunlarının uygulanması ve öldürülmeleri gerektiğini söyledi.

İşgal hükümeti içinde, Siyonist yerleşkelerde yangına neden olan uçurtmalara karşı nasıl bir tavır takınılması gerektiğiyle ilgili görüş ayrılığı var. Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Savaş Bakanı vurulmaması gerektiğini savunurken, diğer bazı hükümet üyeleri uçurtmaları gönderenlerin hedef alınması gerektiğini savunuyor.

İşgal ordusuyla istihbarat birimleri ise Hamas ile yeni bir savaşa girmemek için göstericileri vurmaktan uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor.

Pazar günü uçurtma sorununu tartışan İsrail kabinesinin bu konuda bir karar alamadığı görüldü.

Siyonist işgal rejimi parlamentosundaki Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonunun rakamlarına göre Gazze’den gönderilen uçurtma ve balonlar şimdiye kadar Gazze çevresindeki yerleşkelerde 400 yangının çıkmasına neden oldu.