İsrail Rusya Elçisi: İran’ın Suriye’de Üst Kurması İsrail’in Zararına

Interfax’ın haberine göre İsrail’in Moskova Büyükelçisi Zvi Heifetz, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmayacağını ve Suriye’de deniz ve hava üssü kuracağını öne sürdü.

Interfax’a demeç veren İsrail’in Moskova Büyükelçisi Zvi Heifetz, İran’ın Suriye’de deniz üssü kurmasının hem İsrail hem de Suriye için zararlı olduğunu belirtti ve nükleer anlaşmaya bağlı kalma konusunda da İran’a güvenilemeyeceğini söyledi.

Suriye’de yaşanan gelişmelere de değinen Zvi Heifetz, İsrail’in Suriye’de Hizbullah’tan gerçek bir tehdit algılaması halinde Suriye’de tekrar askeri operasyon yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsünün İsrail’in yeni yerleşke inşa etme kararına yönelik eleştirilerine de değinen Zvi Heifetz, Trump hükümetinin Ortadoğu barışı için gerekli çabaları arttıracağını belirtti ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Moskova’da bir araya gelme ihtimalinin çok zayıf olduğunu ifade etti.

Siyonist Elçi Golan Tepeleri için de şu ifadeleri kullandı:

“Topraklarımız çeşitli silahlarla kasıtlı olarak ya da kasıtsız mermi yağmuruna tutulmaktadır ve ordumuz bu durum karşısında eli bağlı bir şekilde oturmayacak ve cevap verecektir. Ama eğer durum değişirse ve Hizbullah ya da İran Golan tepelerinde ikinci bir cephe oluşturmaya başlarsa, biz bu durumu kabul etmeyecek, mümkün olan en kısa zamanda buna cevap vereceğiz.”