İSRAİL İşgal Rejimi GAZZE’ye Savaş Mı Açacak?

Binyamin Netanyahu dahil işgal rejimi İsrail yetkilerinden naklen bazı Siyonist medya, Gazze Şeridi’ne karşı savaşın kesin olduğunu ve ordunun bu savaş için hazırlık yaptığını duyurdu. Bazıları da, savaşın kesin olduğunu, ancak meselenin savaşın şimdi mi yoksa birkaç hafta sonra mı olacağı diye zaman konusu olduğunu bildiriyor.

Gelişmeler ve sahadaki olaylar, savaşın hiç de yakın olmadığını ve Siyonistlerin başka hedeflerini gerçekleştirmek için propaganda yaptığını gösteriyor.

Güç Yığınağı

Filistin gelişmelerini takip eden uzmanlar ise, Siyonist rejimin Gazze sınırları çevresine depoladığı askerler ve teçhizatın savaş ile bir nispeti olmadığını, sadece uyarı nitelikli ve ön alıcı girişimlerden ibaret olduğuna inanıyor. Halihazırda Siyonist rejim ordusu yaklaşık 4 bin asker Gazze sınırlarına konuşlandırmıştır. Oysa 2014’te 50 Günlük Savaş sırasında İsrail rejimi bölgeye yaklaşık 40 asker soktu, 40 bin yedek askerini de çağırdı.

Siyonistler Niçin Gazze’yle Savaşmak İçin İstekli Değiller

Direniş Korkusu

Siyonistler 51 Günlük Savaşta direnişin inisiyatifleri ile karşılaşınca savaşı sırasında 3 kez Mısır’ ateşkes çağrısında bulundu. Tünel operasyonları, Gazze’nin yakınındaki askeri üslere saldırı, Tel-Aviv’e kadar giden uzun menzilli füzelerin fırlatılması, düşmanın televizyon ağlarının hacklenmesi ve işgal topraklarındaki Siyonistlerin cep telefonlarına tehdit mesajlarının gönderilmesi dahil yazılım ve elektronik girişimler, söz konusu inisiyatiflerden bazılarıydı.

İsrailli Esirler

Geçen 4 senede, 51 Günlük Savaş’tan sonra Siyonistler, muhtelif arabulucuları direnişe göndererek, 5 askerinin akıbetinin belirlenmesi için çalıştı. Siyonistler, 5 Siyonist esirden ikisinin sıradan vatandaş olup yaşadığını, ancak 3 Siyonist’in öldüğünü ve cesetlerinin direnişin elinde olduğunu ilan etti. Ancak direnişin sessizliği için 5 Siyonist’in 5’inin de yaşayabildiği düşünülüyor.

Siyonistlerin 4 yıl boyunca verdiği çabaları sonuç vermiş değil. Ayrıca Siyonist yetkililer, işgal topraklarındaki Yahudi toplumu tarafından bu esirlerle ilgili ağır baskı altındalar.

Herhangi yeni bir savaş de direnişin elinde yeni esirlerin geçmesine ve Siyonistlerin baskının artmasına da neden olabilir.

Gazze Sınırlarına Demir Kubbe

Siyonistler geçen aylarda, Demir Kubbe adlı anti füze sistemini Gazze sınırlarına konuşlandırmıştır. 51 Günlük Savaş’ta Siyonistler, Netanya ve Tel-Aviv’de direniş füzelerini teslim almış olsalar da, bu sitemi Gazze sınırlarına konuşlandırmışlardır. Demek ki, onlar Gazze’ye karşı yeni bir savaş açmak niyetinde değiller ve sadece Gazze’den kısa menzilli füzeler ve havan toplarından fırlatılmasından endişeliler.

Siyonistler, yeni bir savaş açmak isteselerdi, Demir Kubbe’yi daha uzak noktalara konuşlandırarak, direnişin stratejik ve iç bölgelere yönelik füzelerini kendilerince önlemeye çalışırlardı.

Muhtemel Senaryo

Siyonistler Gazze’de durumu kötüleştirmek ve Filistin direnişine alanı daraltmak peşindeler. Onlar, böylece iki sonuç elde etmeye çalışıyorlar, biri, direnişi baskı yoluyla zayıflatmak, diğeri de Gazze sakinlerine baskıyla direnişe desteğinden vazgeçirmeye ve direnişi teslim etmeye zorlamaktır.

Muhtemel senaryo, Siyonistlerin geçici ve hava saldırılarıyla direnişin zayıflatılması hızlandırmak ve diğer yandan direnişin yanıtlarıyla saldırıları için yeni bahaneler sağlamaktır.

Sonuç

Konuyu toparlayacak olursak ortadaki bilgi ve bulgular, Siyonistlerin medya üzerinden yaptıkları propaganda ve işi büyütmelerine rağmen, Gazze’ye saldırmak istemiyorlar. Bu rejim Gazze’de direnişi zayıflatmak ve halkı direnişe karşı ayaklandırmak peşindedir. Direnişe karşı savaşlardan edindikleri tecrübeyle Siyonistler, direnişi doğrudan yenmek veya yıpratmaktan vazgeçmiş gibi görünüyorlar.