İsrail Rejimi, 2 Haftada Filistin’de 20 Evi Yıktı

Birleşmiş Milletler’e bağlı İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından “Sivillerin Korunması” başlığıyla hazırlanıp yayınlanan raporda, İsrail güçlerinin, son iki haftada işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria’nın C Bölgesi’nde Filistinlilere ait 20 evi “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıktığı belirtildi.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da gerçekleştirdiği yıkımlara, evlerin ruhsatsız olmasını neden göstererek işlediği insanlık dışı suçları hukuki kılıflarla örtbas etmeye çalışıyor.

OCHA, Siyonist İsrail’in, çok kısa bir zaman diliminde söz konusu bölgelerde Filistinlilere ait 20 binaya izinsiz yapıldığı bahanesi ile ya el koyduğunu veya yıktığını açıkladı. Raporda ayrıca yıkımların, bazı Filistinlilerin yerinden edilmesine ve onlarca kişinin dolaylı yollardan zarar görmesine neden olduğu kaydedildi.

Teşkilatın 30 Mart 2021-12 Nisan 2021 arasını kapsayan “Sivillerin Korunması” başlıklı raporunda, söz konusu yıkımların, 13 kişiyi göçe zorladığı ayrıca 90 kişinin daha zarar görmesine neden olduğu dile getirildi. Bu durum onların salgından doğrudan etkilenmelerine neden olacak bir ortama itilmelerine yol açtı.

Raporda, işgal güçlerinin, el-Halil kentinin güneyinde yer alan Susya köyünde insani yardım olarak bir Filistinliye verilen çadıra el koyduğu ve Doğu Kudüs’ün Cebel el-Mükebber Mahallesi’nde de 6 kişilik bir aileyi evlerini kendi elleriyle yıkmak zorunda bıraktığına yer verildi.

İşgal yönetimi evlerin yanı sıra su tesislerini, sıhhi tesisleri, tarım alanlarındaki binaları ve daha başka binaları da yıktı. Bu da birçoklarının hayatlarını idame ettirmek için ihtiyaç duydukları araçlardan mahrum kalmalarına sebep oldu ve normal hizmetlerden yararlanmalarına engel oldu.

Öte yandan fanatik Yahudi yerleşimcilerin, ırkçı saldırılar sonucu 7 vatandaşı yaraladığı ve Filistinlilerin zeytin ağaçlarına zarar verdiği belirtildi.

Siyonist İsrail, son iki hafta içinde Batı Şeria’nın çeşitli yerlerinde aralarında çocukların da bulunduğu toplam 167 Filistinliyi tutukladı.

Keza söz konusu zaman zarfında işgal güçlerinin, Batı Şeria’da çıkan çatışmalar sırasında 52 Filistinliyi gerçek mermilerle yaraladığı ifade edildi.

Rapora göre işgal yönetimi, ruhsat almadıkları gerekçesiyle Filistinlilerin evlerini yıkıyor. Oysa işgal yönetiminden herhangi bir inşaat için ruhsat almak Filistinliler açısından tamamen imkansız bir şey.

Birleşmiş Milletler’e bağlı İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), işgal altındaki bölgelerde halkın mülküne zarar vermenin uluslararası insan haklarına aykırı olduğuna ve salgın döneminde bu yıkımların hız kazanmasının endişe uyandırdığına dikkat çekti.