B’Tselem: BEDEVİ Köyünün Yıkımı SAVAŞ SUÇU

B’Tselem yaptığı açıklamada, mahkemenin Han El-Ahmer ile ilgili kararının uluslararası kanuna göre savaş suçu olduğunu hatırlatarak “siyasilerin bu tür politikaları onaylayıp uyguladıkları bir olgu. Ancak bu kez yargıçlar da aynı yolu takip ettiler ve savaş suçu işlediler” dedi.

B’Tselem açıklamasında, bu tür savaş suçları işlemekten sadece politikacıların sorumlu olmadıklarını, aksine yargıyı onların emrine veren ve yargıyı siyasallaştıran kişilerin de sorumlu olduklarını kaydetti.

İnsan hakları merkezi açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İsrail uzun yıllar bedevileri köylerinden çıkarmak istiyordu. Bununla çevredeki yerleşkeleri genişletmeyi, Filistinlilerden boşalan toprakları İsrail topraklarına katmayı, Batı Yaka’yı iki parçaya ayırmayı hedefliyor. Bunun için yönetim buradaki insanların hayatını dayanılmaz bir noktaya getirdi. Bunun sonucunda yerlerinden ayrılmak zorunda bırakıldılar.”

Siyonist işgal rejimindeki Yüksek Mahkeme Han El-Ahmer olarak bilinen bölgedeki bedevi köyünü yıkıp, bedevileri El-Ayzeriyye’de yerleştirme kararı almış, karar büyük tepkilere neden olmuştu.