İsrail Korona Aşısını, Filistinli Esirlerde Mi Deniyor?

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esirler Heyeti Araştırma ve Belgelendirme Birimi Başkanı Abdunnasır Fervane, İsrail makamlarının, geliştirdikleri koronavirüs aşılarını Filistinli esirler üzerinde kullanabileceği uyarısında bulundu.

Yaptığı basın açıklamasında Fervane, uluslararası gözetim ve kontrolü kabul etmeme konusunda ısrar eden İsrail rejiminin, koronavirüs aşılarını test etmek için Filistinli esirler üzerinde klinik denemeler yapmasından derin endişe duyduğunu ifade etti.

Korona aşısı yaptırdıktan sonra sağlık durumu daha da kötüleşen Filistinli esirleri görünce İsrail’in onları denek olarak kullandığı düşüncesine kapıldığını aktaran Fervane, hapishanelerdeki esirlere yönelik aşılama sürecini denetlemek ve gerekli kontrolleri sağlamak üzere tarafsız bir uluslararası sağlık ekibinin görevlendirilmesi yönündeki talebinin yenileceğinin altını çizdi.

Fervane açıklamasında, yetki sahibi olması durumunda, uluslararası gözetim olmadıkça esirlere İsrail aşısı yapılmasını kabul etmeyeceğini dile getirdi.

Daha önce de birçok defa İsrail makamlarına güvenemeyeceklerini tecrübe ettiklerini aktaran Fervane, hapishane idareleriyle ilgili kafalarda soru işaretleri olduğunu ve karşı tarafa güven duygusu vermediğini sözlerine ekledi.

Bu arada İsrail hapishanelerinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Filistinli esir sayısı 355’e yükseldi.