Rey El-Yevm: İSRAİL’i Korkutan İTTİFAK!

Arap gazetesi, ABD ve Siyonist rejimin diplomatik hamlelerinin mevcut aşamada, İran liderliğindeki İsrail karşıtı cephelerin birleştirilmesinden korktuklarını yazdı.

Rey el-Yevm gazetesinde, “İsrail’in Irak Konusundaki Endişelerinin Artması” başlıklı Kemal Halaf’ın yazısında, İsrail’in Irak ordusuna bağlı askeri grupların etkisi ve gücü konusunda ciddi bir kaygı duyduğunu ve kendisini Irak ordusuyla gelecekte yaşanabilecek bir karşılaşma için hazırladığını belirtti. 

Rey el-Yevm gazetesi şöyle yazdı: “İsrail’in görüşüne göre, Irak’ta IŞİD’le mücadeleyi layıkıyla bitiren Irak’taki gruplara ait fazla gücün, ilk başta İsrail’e yönelik bir tehdidi oluşturacağıdır.”

Bu Arap gazetesi yazının devamında, Tel Aviv’in son zamanlarındaki açıklamalarına göre Irak’ın içinde neler olduğuna dair dikkatlerinin arttığını gösteren işaretlerin olduğunu ve İsrail istihbarat şefi Binbaşı General Tamir Hayman, gerekirse Suriye’de olduğu gibi Irak’a da saldırırız diyerek tartışmalı bir yorumla tehditte bulundu diye yazdı.

Siyonist general, İran’ın Irak’ı füze fırlatma platformu olarak kullanarak İsrail’e fırlatabileceğini iddia ederek “Irak’ın İran’ın giderek artan etkisinin altında olduğunu” sözlerine ekledi.

Hayman, ABD Başkanı’nın Suriye’den çekilme kararının İran’ın bölgedeki askeri istikrara kavuşması için bir fırsat olduğunu iddia etti ve “Onlar (İranlılar) Irak’ı, Suriye’de olduğu gibi kendi istikrarları için uygun bir arena olarak görebilir” dedi.

Suriye Hükümeti’nin muhalifleri mağlup etmesi ve ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesine atıfta bulunarak, 2019’da Suriye’de “önemli değişiklikler” olacağını öngördü.

İsrail Ordusunun İstihbarat Başkanı, “Bu İran varlığı, Suriye’nin Rusya çatısı altında istikrara kavuşmasıyla birlikte dikkatle ilgilendiğimiz şeydir” dedi.

Rey el Yevm, ABD Başkanı’nın birliklerinin Suriye’nin kuzey ve doğusundan çekileceği açıklamasından bu yana İsrail, İran’ın Suriye ve Irak’taki etkisinin artmasının ve İran’ın Bağdat, Şam ve Beyrut’la coğrafi iletişimi destekleme yolunu açıyor ve bu şekilde İran’ı, İsrail karşıtı cepheleri birleştirmeye kadir kılıyor.

Bu habere göre, Iraklı gruplar Siyonist rejimin Ekim ayında Gazze Şeridi’ne saldırılarını artırmasının ardından Siyonist rejimi tehdit ettiler ve Irak Hizbullahı taburları İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı saldırılarına cevap vermekle tehdit etti.