İSRAİL Komutanlarının, LÜBNAN Operasyonu KAYGISI

Yediot Ahronot gazetesi analistlerinden Alex Fishman şunları söyledi: Üst düzey komutanlar Kuzey Kalkanı operasyonunun başlamasına, bu operasyonun Hizbullah’ın ileride daha çok hazırlıklı olmasına sebep olacağı için karşı çıkıyor.

Yediot Ahronot gazetesi bu doğrultuda şu haberi yayınladı: Üst düzey komutanlar Kuzey Kalkanı operasyonunun istihbarat ve teknik açıdan olgunlaşmadığı gerekçesiyle Gadi Eizenkot tarafından birkaç ay ertelendiğini açıkladılar. Aynı şekilde bazı üst düzey ordu görevlileri de bu operasyonun askeri saldırı olarak adlandırılmasına karşı çıktı.

Bu konuyla ilgili Haaretz gazetesi Netanyahu hükümeti ile alay edercesine şunları kaydetti: Kuzey Kalkanı hakkındaki dramatik duyuru bizleri, Hizbullah’ın sistematik savunma sistemini çökerttiğimize inanmaya mecbur etti.

Bu gazete haberinin devamında şunları belirtti: Bu saldırının adı ” Yalnızca Bir Tünelin Keşfi” olmalıydı.

Yediot Ahronot gazetesi askeri analisti Yosi Yehuşa şunları belirtti: Hizbullah tünelini tespit etme başarısı, Hizbullah’ın yüksek askeri gücü karşısındaki stratejik yenilgimizi örtbas edemez.

Yediot Ahronot gazetesinin bir diğer analisti Alex Fishman da şunları ekledi: Üst düzey ordu görevlileri Kuzey Kalkanı saldırısının başlamasına, bu operasyonun Hizbullah’ın ileride daha çok hazırlıklı olması ve başka yollarda daha derin tüneller kazabilme gücü elde etmesine sebep olacağı için karşı.