Arap Dünyası BM’nin İsrail Kararından Memnun

Kuveyt Millet Meclisi Başkanı Merzuk El-Ğanim, BMGK’nın aldığı kararın doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Kararın ardından basın açıklaması yapan El-Ğanim, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğru yönde atılmış bir adımdır. Bu adım, İsrail’in BMGK’nın kararına uyması için diplomatik bir baskı halkası oluşturacaktır” dedi.

BMGK’nın aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Katar, kararın Filistin halkı için kapsamlı bir barışın gerçekleşmesi yönünde ciddi bir adım olmasını temenni ettiklerini ifade etti.

Kararı değerlendiren Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Es-Sani, Katar devletinin kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek, yerleşkelerin uluslararası hukuka ve özellikle Cenevre Antlaşması’na aykırı olduğunu söyledi.

Ürdün hükümeti kararı tarihi olarak nitelerken, Moritanya parlamentosu kararın BM kararları içerisinde aydınlatıcı bir nokta olduğunu ifade etti.

BMGK’nın Washington’un çekimser oy kullanmasıyla ezici çoğunlukla İsrail’i mahkum eden kararı onaylaması Filistin’de de olumlu tepkilere neden oldu.

Hamas hareketi kararı Filistin halkının zaferi olarak nitelerken, diğer direniş grupları da kararı olumlu bulduklarını ifade etti.