İsrail İle Yapılan Anlaşmalar, İşgale Yeşil Işık Yakmaktır

Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmek için yaptığı ihanet anlaşmasının üstünü örtmek amacıyla işgal rejiminin Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak planını dondurmasını kendine gerekçe olarak kullanıyor. Gerçekte işgal rejiminin bu planı sadece geçici olarak dondurduğu, tamamen iptal etmediği, dondurma kararını da BAE ile anlaşmadan önce verdiği ve bu anlaşmayla doğrudan ilgisinin olmadığı işgalci siyonistler tarafından dile getirilirken BAE’nin yine böyle bir gerekçenin arkasına sığınmaya çalışması kirli ve inandırıcı olmaktan son derece uzak bir taktik.

Filistinli liderler ise aslında BAE’nin işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme anlaşmasını kabul etmesinin işgal rejimine ilhak ve yahudileştirme planlarını uygulama konusunda yeşil ışık yakma anlamına geldiğini dile getiriyorlar.

Filistin’in eski bakanlarından ve Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) ileri gelenlerinden Vasfi Kabha BAE’nin siyonist işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme anlaşmasının işgal rejimine ilhak ve yahudileştirme planları, mukaddes mekanların yahudileştirilmesi, Filistin halkı aleyhine daha fazla suç işlenmesi konusunda yeşil ışık yakma anlamına geldiğine dikkat çekti.

Kabha, BAE’nin attığı bu adımdan sonra işgal rejiminin Filistin halkı ve davası aleyhine işleyeceği bütün suçların en köklü suç ortaklarından sayılacağını dile getirdi.