İsrail İle Normalleşen BAE’li Hain Emiri, Karısı Bile Kınadı

Son bir yılda attığı adımlarla İslam âleminin sert tepkileriyle karşı karşıya kalan ve Filistin halkının “hain” olarak ilan ettiği Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Şarika Emiri Sultan bin Muhammed el-Kasımi’nin eşi Cevahir binti Muhammed el-Kasımi, BAE’nin eğitim alanında İsrail’le yaptığı işbirliğini eleştirdi.

Cevahir el-Kasımi, İsrail ve BAE eğitim bakanlıkları arasında işbirliği, öğrenci değişimi ve ortak akademik çalışmaları ele almak üzere video konferans aracılığıyla düzenlen sanal toplantının ardından konu hakkında açıklamalar yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda el-Kasımi, İsrail’i ima ederek, “Müfredatlarınız… Arapları öldürmeyi ve onlara ait olanı gasp etmeyi tavsiye ediyor.” ifadelerini kullanırken maksadının ne olduğuna dair bir açıklamada bulunmadı.

Yerel kaynaklar, el-Kasımi’nin attığı tweetin, yaklaşık 5 ay önce İsrail’le normalleşme anlaşmasını imzalayan ve işgal rejimiyle ekonomi başta olmak üzere birçok sektörde resmi ikili ilişkiler kurduğunu ilan eden BAE’nin üst düzey şahsiyetlerinden gelen en belirgin ve açık itiraz olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Bununla beraber ülkesinin İsrail’le işbirliğinden duyduğu rahatsızlığı açıkça ifade eden el-Kasımi, daha sonra da hesabında, ‘Endülüs tarihi’ turları rehberliğini yapan “Ahmed” isimli bir Twitter kullanıcısının paylaşımına yer verdi.

Paylaşımında İsrail Eğitim Bakanı Yoav Gallant’ın geçmişiyle ilgili bilgi veren Ahmed, “Gallant’ın İsrail tarihindeki en kanlı generallerden biri olduğunu” kaydetti.

Öte yandan el-Kasımi’nin ortaya koyduğu cesur duruşu on binler tarafından memnuniyetle karşılandı. Söz konusu paylaşım sosyal medya üzerinde büyük etkileşim aldı.

ABD’nin girişimleri sonucu 2020’nin sonlarına doğru sırayla BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas, İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamıştı.