İsrail İle İlişki, Allah ve Peygamber Düşmanlarıyla İşbirliğidir

Büyük Taklit Mercileri, Dünya İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Hüccet’ul İslam Ve’l Müslimin Dr. Şehriyari’nin, bazı ülkelerin Siyonist rejim ile ilişkileri normalleştirmeleri konusundaki fetva talebine cevap verdiler.

Kurumun Genel Sekreteri, Büyük Taklit Mercilerinden Siyonist Rejim ile ilişkileri normalleştirmenin dini hükmünü beyan ederek fetva vermelerini istedi. Büyük Taklit Mercileri ve Uzman Alimlere gönderilen bu mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Bu ilişkiler gayrı meşru olan bu uğursuz rejime kısmen meşruiyet vermekle beraber, Filistin’in sahip olduğu hakların gasp edilmesine, şerefli Kudüs ve İslam nizamı değerlerinin ayaklar altına alınmasına, İslam Ümmetinin birliğinin zayıflatılatılarak ayrılıkların yaşanmasına ve sonuç olarak Allah ve Peygamber (s.a.a)’in düşmanlarıyla işbirliğine sebeb olmaktadır.”

Bu ifadelerin ardından da Siyonist Rejim ile ilişkileri normalleştirme hususunda Büyük Taklit Mercilerinden fetva talebinde bulunuldu.

Ayetullah’ul Uzma Mekarim Şirazi, Ayetullah’ul Uzma Nuri Hemedani, Ayetullah’ul Uzma Alevi Gorgani bu fetva talebine ayrı ayrı verdikleri cevapta, bu işi Kur’an ve İslam ümmetine ihanet olarak nitelendirip Siyonist İsrail ile ilişkilerin boykot edilmesi ve İslam ümmetinin bu gibi eylemlerden sakınmasını istediler.

Ayetullah Gerami, Mehfuzi, Mubeşşir Kaşani ve Emin Horasani gibi diğer Büyük Taklit Mercileri ve Uzman Alimler de bu konuda benzer fetvalar yayınladılar.