İsrail İle Arabuluculukta Mısır’ın Yerini Türkiye Alabilir

Tayyip Erdoğan’ın işgal rejimi Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından işgal rejimi , Hamas’la yapmaya çalıştığı esir takası için bu görüşmeden en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor.

El-Cedid gazetesi işgal rejiminin mahkumların değişimini için Mısır yerine Türkiye’nin sahaya girme olasılığı hakkında konuştuğunu belirtti.

Gazetenin Mısır kaynaklarından aktardığına göre işgal rejimi, Mısırlı arabuluculara Türkiye’nin onlar yerine bir mahkum takasını müzakere etmeye hazır olduğuna dair bir mesaj gönderdiğini iletti.

Bazı kaynakların gazeteye verdiği bilgiye göre işgal rejimi, Mısır hükümetinin mahkum değişimi davasını ele alışından memnun değil ve Hamas’a şartlarından feragat etmesi ve taviz vermesi için yeterince baskı yapmıyor.

Aynı şekilde, işgal rejiminin tutuklu ve kayıp kişiler koordinatörü Yaron Balum, Mısır’daki Filistin davasının başındaki isim olan Ahmed Abdulhalik ile görüşerek, Türkiye’nin davayı Mısır yerine devralmaya hazır olduğunu açıkladığını bildirdi.

El-Arabi el-Cedid’e göre, Mısır istihbarat servisinin üst düzey yetkilileri bu konuda Türk mevkidaşlarıyla temasa geçti, ancak Türkiye tarafı davayla ilgilendiğini reddetti.

Mısırlılar bu sefer Hamas liderleriyle temasa geçtiler. Hamas, Türkiye’den böyle bir mesaj almadıklarını da teyit etti.