İsrail Gazze’de 2018’den Sonra 75 Çocuğu Katletti

Mizan İnsan Hakları Merkezi tarafından yayınlanan bir raporda, Siyonist İsrail rejiminin yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde çocuk haklarını ihlal etmeye devam ettiği belirtilerek, 1 Ocak 2018 tarihinden bu yana 75 çocuğun şehit edildiğine ve 5 bin 137 çocuğun ise işgal güçlerince yaralandığına vurgu yapıldı.

İnsan hakları savunucusu kuruluşların ‘açık cezaevi’ olarak tanımladığı Gazze Şeridi’nde binlerce Filistinli çocuğun temel haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çekilen açıklamada, bir taraftan çocuklar vahşice öldürülürken diğer taraftan, “Bütün dünyanın üç maymunu oynadığı” ifade edildi. Ayrıca bazı Batılı ülkelerin İsrail’in işlediği suçları desteklediğine yer verildi.

Söz konusu raporda, ortada elle tutulur hiçbir neden yokken ağır silahlarla yaralanan Filistinli çocuklardan en az yüzde 66’sının engelli bireyler olarak hayatlarına devam etmek zorunda kaldığına işaret edilerek, Siyonist İsrail güçlerinin, gerçek ve plastik mermilerle kasten hedef aldığı Filistinli çocukları engelli bireylere dönüştürmeye çalıştığı ifade edildi.

Raporda ayrıca, kasten öldürmek ya da kalıcı zararlar vermek amacıyla Filistinli çocukları doğrudan hedef alan Siyonist İsrail askerlerinin, yaralanan çocukların tedavi edilmelerini engellemesi sonucu birçoğunun şehit olduğu belirtildi.

Diğer taraftan İsviçre merkezli Dünya Çocukları Koruma Hareketi ise, her yıl 500 ila 700 Filistinli çocuğun işgalci İsrail askeri mahkemelerinde yargılandığını açıklamıştı.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde halen 365’i idari tutuklu, 160’ı çocuk, 41’i kadın olmak üzere 4 bin 700 Filistinli bulunuyor.