İsrail, Filistin UZLAŞISI Konusunda FİKİR Değiştirdi

Al-Monitor’un İbranice sitesindeki haberde, Hamas ve Fetih arasındaki uzlaşı çabalarının başarısız olması için çalışan İsrail’in uzlaşıda kendisi için büyük yarar olduğunu düşünmeye başladığı iddia edildi.

Haberde, işgal rejiminin uzlaşı anlaşmasının uygulanmasının Hamas ile çatışma ihtimalini azaltacağına inandığı belirtildi.

İsrailli gazeteci Shlomo Eldar tarafından yapılan haberde, Tel Aviv’deki güvenlik kurumunun Filistin uzlaşısının bölgesel bir çatışmaya sürüklenme riskini azaltacağı düşüncesinde olduğu ifade edildi.

İsrailli güvenlik kaynaklarına dayandırılan haberde, Mısır’ın önerisine göre işgal rejimiyle Gazze Şeridi arasındaki sınır boyunca Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin konuşlanmasının tehlikeli sürtüşmeleri ve Tel Aviv’deki yönetimi zor durumda bırakan yangın çıkarıcı balonları önleyeceğine işaret edildi.

Haberde ayrıca, Gazze Şeridi’nin Filistin Yönetimi’nin idaresi altına girmesi halinde İsrail’in Filistinlilere mesaj göndermek için üçüncü bir tarafın arabuluculuğuna ihtiyaç duymayacağı, işgal ordusu ve istihbaratıyla Filistin Yönetimi güvenlik birimleri arasında iletişim kanallarının açık olduğu belirtildi.