TÜRKİYE’den Siyonist İsrail’e OSMANLI Cevabı

Mescid-i Aksa ekseninde yaşanan gerilimle ilgili bir soru üzerine Kalın, Türkiye’nin yaşanan süreçte hemen diplomatik girişimlerde bulunduğunu belirterek, Tayyip Erdoğan’ın da Siyonist İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile telefon görüşmesi yaptığını anımsattı.

Kalın, Erdoğan’ın, Rivlin’e çok açık bir şekilde, “Bir kere bu yaptığınız doğru değil. Şu veya bu gerekçeyle Mescid-i Aksa’nın bütün girişlerinin kapatılması kabul edilemez.” ifadelerini kullandığını aktardı.

Rivlin’in de bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Burada terör olayı oldu, güvenlik tedbirleri almamız gerekli” şeklinde birtakım izahlarda bulunduğunu aktaran Kalın, “Ertesi gün beş kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Tam da korktuğumuz şey oldu. Onun üzerine Cumhurbaşkanımızın İslam dünyasına dönük açıklamaları oldu.” dedi.

İsrail, Mescidi Aksa’nın Statüsünü Değiştiriyor

Kalın, metal dedektörlerin kaldırıldığı haberinin geldiğini anımsatarak, “Bu olumlu, doğru yönde atılmış bir adım. Açıkçası burada bizim temel endişemiz şu, Mescid-i Aksa’nın mevcut statüsünün değiştirilmesine yönelik bir plan uygulanıyor.” diye konuştu.

Mevcut statünün kağıt üzerinde korunup fiilen değiştirmeye kalkılması halinde ortaya yine gerilimin çıkacağını vurgulayan Kalın, şunları söyledi:

“Zamansal ve mekansal olarak Mescid-i Aksa’nın bölünmesi’ demek bazı Yahudilerin iddiasına göre, burası aynı zamanda ‘dağ tapınağı’ diye bilinen bir yer. ‘Bu bölgenin bir kısmının Yahudilere açılması gerektiği’ şekilde birtakım iddialar hep gündeme geldi. Netanyahu hükümeti de biraz bunlara boyun eğerek, bunun yolunu yapmaya çalışıyor.”

İsrail Biraz Tarih Okusun

Kalın, Hz. Ömer Camii’nin bulunduğu kısımdaki kapının tekrar kapatıldığı haberinin geldiğini belirterek, “Bizim başkonsolosluğumuz da şu anda orayı çok yakın takip ediyor. İsrail’deki büyükelçimiz de Tel Aviv’de resmi makamlar nezdinde girişimler yapıyor. Bunun mutlaka sonlandırılması lazım. Eğer gerilim istenmiyorsa orada Mescid-i Aksa’nın mevcut statüsünün korunması lazım.” dedi.

Kalın, açıklamalarına şöyle devam etti:

“İki gün önce İsrail Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından birtakım tweetler atıldı, sonra silindi, ‘imparatorluk günleri geride kaldı’ gibi direk Cumhurbaşkanımızı hedef alan birtakım açıklamalar yapıldı. Şimdi bu tiviti yazana ve silene şunları hatırlatmak lazım. Bakın biz o tarihimizle gurur duyuyoruz. O tarihte hem Osmanlı döneminden önce hem de Emeviler, Abbasiler döneminde orada bütün dinler tam bir özgürlük içerisinde dini ibadetlerini yerine getirdiler… Bizim tarihimize dil uzatmaya kalkanlar, biraz tarih okusunlar öncelikle.”

Filistin Sokaklarında Hala Osmanlı Yaşıyor

“Bugün hala Mescid-i Aksa ve civarında sokaklar, hangi bina hangi toplum ait, bunlar hala Osmanlı tapuları tarihi vesikalarına dayalı olarak yürütülüyor. Burada bir gerginlik politikası varsa birileri bununla ilgili gerekli cevabı alır. ‘Ama gerginlik olmasın, orada bir sükunet hakim olsun’ deniyorsa, İsrail’in mutlaka mevcut statüyü koruyacak adımlar atması, bunu bozacak adımlardan sarfınazar etmesi gerekir. Bizim beklentimiz de bu.”