İngiliz Üniversitesinde “FİLİSTİN’e DESTEK” Yasak

2015 yılında yürürlüğe sokulan bir kanun çerçevesinde İngiliz üniversitelerinde önleyici eğitim paketi programı paketi uygulanmaya başladı. Buna göre Filistin’e desteğin dozunu arttıranların terörist olarak değerlendirebilecekleri belirtiliyor.

İngiltere’deki üniversitelerde Siyonist lobilerin desteğiyle müfredata sokulan önleyici eğitim paketi programı çerçevesinde “tartışmalı” konuların gündeme getirilmesi, riskli ve üstesinden gelinmesi gereken bir mesele olarak değerlendiriliyor.

“Tartışmalı” konular listesinde en çok dikkat çeken iki mesele ise Filistin meselesi ve Batı ülkelerinin uyguladığı dış politika meselesi! Bu mevzuları dile getiren ya da kampüslerde gündeme getirecek şekilde program düzenleyen öğrenciler, risk kategorisinde değerlendirilecek ve tavırlarında ısrarcı olmaları durumunda “terör sempatizanı” yaftasıyla karşılaşacaklar.

Üniversitelerde uygulamaya sokulan bu paketin İngiliz hükümetinin terörle mücadele stratejisi çerçevesinde gündeme geldiği belirtildi.

Müfredata sokulan programda öylesine bir metod izlenmiş ki “tartışmalı konular” başlığı altında değerlendirilen meseleler hakkında örneğin bir kimse program düzenleyecek olsa, konuşmacılar arasında tek taraflı olarak Filistin yanlısı kimseler bulunamayacak. Karşısında mutlaka karşıt görüşten bir konuşmacının da ayarlanmış olması gerekecek. Aksi takdirde programı düzenleyen kimseler hakkında terör sempatizanı oldukları gerekçesiyle yaptırım uygulanabilecek.

İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Lancashire üniversitesinde 28 Şubat’ta Filistin Dostları tarafından düzenlenmesi planlanan  “Irkçı İsrail rejimi haftası” etkinliği müfredatta yer alan bu program çerçevesinde iptal edildi.