İSRAİL’in Çaldığı Doğal Gaz İçin TÜRKİYE İle Beraber KIBRIS Da Hayal Kuruyor

Şimdi de KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs’tan çıkacak gazı İsrail gazıyla birleştirip Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmak hem maliyet hem de sürat açısından daha uygun bir formül olacak” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’i kabul etti.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Akıncı, söz konusu ziyaretin faydalı olduğunu aktardı.

Doğu Akdeniz’de bölge devletlerini de işin içine katarak çeşitli ortaklıklar kurmanın mümkün olduğunu çeşitli vesilelerle dile getirdiğine işaret eden Akıncı, Siyonist İsrail’in çaldığı gazı Kıbrıs-Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmanın daha kolay olacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mitchell de Kıbrıs’ta olmaktan mutlu olduğunu ve Rum lider Nikos Anastasiadis’in ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’yla görüşmeler yaptığını anlattı.

Görüşmede, ABD’nin Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlaması yönündeki desteğini belirttiğini kaydeden Mitchell, “ABD’nin Kıbrıs’a olan ilgisi ilerleyen günlerde de artarak devam edecek” diye konuştu.