İran’dan Arap-İsrail Zirvesine Kınama: Filistin’e İHANET!

İran, İsrail rejiminin dört Arap ülkesi ve ABD ile dün gerçekleştirdiği Nakab zirvesini kınadı. Filistin Direniş Gruplarından Hamas ve Filistin İslami Cihad hareketleri de Siyonist rejiminin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıyı kınadıklarını duyurdu. 

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade, dün İsrail rejimi, ABD ve dört Arap devletinden dış işleri bakanlarının, Siyonist rejimin işgali altındaki Filistin topraklarında bir araya geldiği Nakab zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hatipzade, “Terörist Siyonistler ve Kudüs’ü işgal edenlerle normalleştirme ve ilişki kurmaya yönelik her türlü girişim, mazlum Filistin milletini sırtından bıçaklamak ve çocuk katili İsrail rejimine insanları öldürmeye ve işgal etmeye devam etmesi için bir hediye gibidir” dedi.

Hatipzade ayrıca tarihten dersler alınması gerektiğini belirterek, “Tarih, uzlaşma ve teslim olma sürecinin ancak destekçilerinin yenilgisine ve aşağılanmasına yol açacağını ve Filistin topraklarının, Filistin halkının direnişi ve İslam milletlerinin ve hükümetlerinin desteği olmadan özgürleştirilemeyeceğini gösteriyor” diye ekledi.

Hatipzade, bölgedeki Siyonistlerin ayaklanması konusunda uyarıda bulunarak, İran’ın Batı Asya bölgesinde anlaşmazlık yaratma ve istikrarsızlığı yayma konusundaki Siyonist-Amerikan komplosuna karşı koymak için bölge ülkeleriyle işbirliği yapmaya ve ikili ilişkileri genişletmeye hazır olduğunu da vurguladı.