İSRAİLLİ Casus’un Eşi SURİYE’ye Yalvardı

1960’larda Suriye’nin iktidar çevrelerine girerek siyasi ve askeri yapılanma, Sovyetlerle ilişkiler hakkında çok önemli bilgiler edinen, 1965’te yakalanarak idam edilmesine karşın 1967 savaşını İsrail’in jet hızıyla kazanmasında anahtar rol oynayan Eli Cohen’in eşi Suriye’ye yalvardı.

Arapça yayın yapan Siyonist İsrailli haber sitesi El Masdar’ın aktardığına göre, Suriye’de Kamil Emin Sabit adını kullanan casusun eşi Nadia Cohen İsrail’de düzenlenen uluslararası bir kongrede ricada bulunarak, “Merhamet diliyorum. Eli’yi serbest bırakın. Cenazesini iade edin. Ben 83 yaşındayım” dedi.

Siyonist İsrail uzun zamandır Eli Cohen’in naaşını geri istiyor.

Naaşın bulunmaması için birkaç günde bir yerinin değiştirildiği belirtiliyor ve artık Suriye yönetiminin de Cohen’in naaşının nerede olduğunu bilmediği ‘esprileri’ yapılıyor

Hatta 2007’de Türkiye’nin de naaşın iadesi için devreye girdiği, ama Türkiye’nin de aracılığına rağmen sonucun değişmediği belirtiliyor.

Eli Cohen Kimdir?

1924’te Mısır İskenderiye’de Suriye asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1951’de Yahudi karşıtı kampanyalar sırasında tutuklandı. 1955’te İsrail İstihbaratı, Batı ile Mısır’ın arasını açmak için provokatif eylemlerde bulunup İngiliz ve Amerikan misyonlarına saldırılar düzenliyordu.

Beklenti, Batı’nın bu saldırıları Mısırlıların yaptığını düşünmesiydi. Ancak İsrail istihbarat ekibi keşfedildi. Eli bu birime yardım edenlerden biriydi, fakat doğrudan bağlantısı ispat edilemedi. Daha sonra yaklaşık 10 bin Yahudi’nin Mısır’dan İsrail’e kaçırılmasıyla sonuçlanan Gohen operasyonunda görev aldı.