İSRAİL’in BM’den Lübnan – HİZBULLAH Talebi…

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınırında bulunan ve Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen tünelleri görüşecek olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) “Hizbullah’ı kınama çağrısı” yaptı.

Netanyahu, İsrail Meclis’inde düzenlediği basın toplantısına, Lübnan-İsrail sınırında ortaya çıkarılan ve Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen tünellerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hizbullah’ın Lübnan halkının hayatını tehlikeye attığını iddia eden Netanyahu, Lübnan ordusunun kazılan tünellerden haberdar olmadığını ancak kendi topraklarını korumak için gerekli önlemleri almada başarısız olduğunu ileri sürdü. 

Siyonist Netanyahu, Hizbullah’ın başta İsrail olmak üzere bölge için “büyüyen bir tehdit” olduğunu öne sürerken, İsrail-Lübnan sınırında bulunan tünellerin “terör saldırıları ve İsrail’in kuzeyini ele geçirme” amacı taşıdığı iddiasında bulundu. 

İsrail-Lübnan sınırında şu ana kadar Hizbullah’a ait olduğunu iddia ettiği 4 tünel bulunduğunu kaydeden Netanyahu, “Bu tüneller, sadece bir saldırganlık eylemi değildir. Bu, bir savaş eylemidir. Hizbullah İran’ın aracıdır ve her ikisi de (İran ve Hizbullah) İsrail’i yok etmeyi amaçlıyor.” dedi. 

BMGK’dan sınırda ortaya çıkarılan bu tüneller nedeniyle Hizbullah’ı kınamasını isteyen Netanyahu, “Doğrunun yanında yer alın.” diye konuştu.