İsrail, Batı Şeria’da 5 Filistinliyi Tutukladı

Yerel kaynaklar, onlarca işgal askerinin ırkçı ayrım duvarının arkasına düşen Bertaa beldesinde pazar yerine baskın yaptıklarını ve bazı dükkânlara girip eşyaları dağıtarak etrafa zarar verdiklerini ifade ettiler.

Kaynaklar, işgal güçlerinin girdikleri Muhammed Mahzuni’ye ait giyim dükkânında aramalar yaptıklarını, dükkânda birçok eşyaya el koyduklarını ve ardından da işyeri sahibini tutukladıklarını kaydettiler.

1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki Filistinlilerin yoğun bir şekilde gittikleri Bertaa çarşısı sürekli işgal güçlerinin saldırısına maruz kalıyor.

1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarındaki işinden dönen Tahsin El-Hac adındaki Filistinli işgal güçleri tarafından tutuklanırken, El-Celzum Mülteci kampında da iki genç işgal güçlerince tutuklandı.

Bugün sabah erken saatlerde Kudüs’ün doğusunda bulunan Hızma beldesine giren işgal güçlerinin tahrikleri sonucu çatışmalar çıkarken, işgal güçlerinin Filistinlilerin üzerine gaz bombası yağdırdığı bildirildi.

Diğer taraftan işgal güçleri dün akşam Nablus’un doğusunda kurdukları geçici arama noktasında durdukları bir Filistinli genç kızı tutukladılar.

İşgal askerlerinin oluşturdukları arama noktasında sıkı kontroller yapmaları sonucu uzun kuyruk oluşurken, askerler Filistinli genç bir kızı gözaltına alıp bilinmeyen bir yere götürdüler.