İsrail Baskınlarında Filistinli Genç Kız Şehit Oldu

Hamas’ın Cenin’deki liderlerinin evlerine yapılan baskın sırasında çıkan şiddetli çatışmada İsrail kurşunlarıyla bir genç kız vurularak şehit olurken, bir ambulans hasar gördü.

Filistin Kızılay Derneği Cenin’deki Acil Yardım Müdürü Mahmud Sa’di yaptığı açıklamada, baskın sonucu çıkan çatışmada 23 yaşındaki genç kız Dalya Ahmed Süleyman Semudi’nin evinde işgal güçlerinin kurşunuyla göğsünden vurulduğunu ve ardından şehit düştüğünü belirtti.

Sağlık Bakanlığı, şehit Semudi’nin göğsünden kurşunla vurulduğunu, merminin karaciğer, pankreas ve aortu deldiğini ve ameliyat olduğunu, ölüm anına kadar yoğun bakımda tedavi gördüğünü kaydetti.

Sa’di, yaralılara ilk yardımı sağlamaya çalışan bir ambulansa İsrail işgal güçleri tarafından ateş açıldığını ve iki kurşun isabet ettiğini söyledi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal rejimi askerleri, iki ay önce serbest bırakılan Hamas liderlerinden Şeyh Halid el-Hac’ı Cenin’e bağlı Cabiriyat mahallesindeki evine baskın düzenleyerek tutuklamak istedi.

Öte yandan işgal güçleri, aynı bölgede oturan ve kısa süre ünce tutuklanıp serbest bırakılan milletvekili Şeyh Halid Süleyman’ın evine baskın düzenleyerek uyarı mesajları gönderdi.

Filistinlilerin tepkisine neden olan saldırıda işgal güçleri, çıkan şiddetli çatışmada Filistinlilere yönelik gerçek mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, Filistinli gençler molotof kokteyli kullandı.