İsrail Basını: Mısır Arabulucuğu Çıkmaza Girdi

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN, Mısır heyetinin “Tel Aviv” ve “Hamas” hareketi arasında yürüttüğü arabuluculuk görüşmelerinin çıkmaza girdiğini bildirdi.

KAN’ın ismini açıklamadığı ve İsrail’in üst düzey yöneticisi olarak nitelendirdiği bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Mısır heyetinin, abluka altıdaki Gazze Şeridi’nde gerginliği azaltmaya dönük yürüttüğü görüşmeler başarısızlıkla sonuçlandı.

Söz konusu yetkili, Siyonist İsrail ile Hamas yöneticileri arasında bir uzlaşının sağlanmaması durumunda yeni bir savaşın kapıda olacağı uyarısında bulundu.

KAN’ın sitesinde yer alan haberde, Hamas ile işgalci İsrail’in arasındaki ihtilafların Mısırlı heyeti umutsuzluğa sevk ettiği ve gelinen noktada görüşmelerin çıkmaza girdiği belirtildi.

Diğer taraftan Filistin İnsan Hakları Merkezi, İsrail’in 27 Aralık 2008 – 18 Ocak 2009 tarihleri arasında Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 960’ı sivil toplam 1.434 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Açıklamaya göre ölen sivillerin 288’i çocuk, 121’i ise kadın. Yaralı sayısı ise, Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre 1.606’sı çocuk 828’i kadın olmak üzere toplamda 5.303 kişi.

Geçtiğimiz günlerde Mısır İstihbarat Teşkilatından bir heyet, Gazze’de Hamas Hareketi yetkilileriyle güvenlik ve siyasi meseleleri görüşmüştü.

Filistinli bir yetkiliden alınan bilgiye göre, birkaç saat süren görüşmede Mısırlı heyet, Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye ve hareketin kurucularından Ruhi Müştehi ile bir araya gelmişti

Görüşmede, Gazze’de son dönemde yaşanan gerginlik, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka ve İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkes konuları ele alınmıştı.

Mısırlı heyet, görüşmenin ardından İsrail’e hareket etmişti.