SİYONİST Bakan: MESCİDİ AKSA Yasağını ARAP Liderlerle Koordineli Yaptık

Gilad Erdan, Filistinlilerin Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurulmuş olan X-Ray cihazlarından geçmeyi reddedip protesto gösterilerine başlaması üzerine Kudüs intifadasının beklenmedik bir boyuta evrilmesi ihtimalinin gündem olması üzerine İsrail’in Mescid-i Aksa kapılarına güvenlik sistemlerini kurmadan önce birçok Arap devletiyle birebir şekilde ya da üçüncü taraflar aracılığıyla irtibat kurduğunu ve bu adımı birlikte attıklarını açıkladı.

İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamalarda Siyonist içişleri bakanı Erdan, İsrail’in irtibata geçtiği Arap devletlerinin ismini açıklamadı.

Fakat Filistin basınının aktardığı bilgiye göre Siyonist rejim medyasında çıkan haberlerde İsrail ile Suudi Arabistan ve Ürdün arasında Kudüs üzerindeki güvenlik anlayışı konusunda bir koordinasyon olduğu ifade ediliyor.

Mescid-i Aksa’nın geçtiğimiz hafta Cuma günü iki gün süreli olarak Siyonistler tarafından kapatıldığı günlerde Suudi Arabisan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Siyonistler ile Amerika aracılığıyla görüştüğü ve Mescid-i Aksa’nın açılmaması durumunda Filistinlilerin kızgınlığının artacağını ilettiği açıklanmıştı. Bunun üzerine İsrail’in Suud kralına sözde güvenlik tedbirlerinden bahsettiği ve Suud kralının bunu kabul ettiği belirtiliyor.

Siyonist Walla sitesinin haberine göre ise, Siyonist rejim başbakanı Netanyahu, Suud Kralı Selman’a özel davet göndererek, Mescid-i Aksa’daki durumu müşahade etmesi için Kudüs’e gelmesi çağrısında bulunmuştu.

Siyonist rejim içişleri bakanı Gilad Erdan, Mescid-i Aksa’nın kapısındaki elektronik kapıların, siyasi düzlemde bir değişiklik olmadığı müddetçe kaldırılmayacağını ifade etti.

Yerel ve Uluslar arası basında Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın idari statüsüyle ilgili İsrail hükümetine baskı yapıldığı yönünde çıkan haberlerin ciddiyetten uzak olduğunu ifade eden Erdan, “İsrail Kudüs’ün idaresinden sorumlu tek makamdır ve kimsenin İsrail üzerinde baskı kurmak gibi bir cüreti göstermeye haddi yoktur” şeklinde konuştu.