İSRAİL Gazetesi: BAHREYN İle Aleni Görüşmeler Yapılacak

Siyonist İsrail’in ABD’nin Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçladığı Asrın Anlaşması çerçevesinde Arap devletleriyle ilişkilerini geliştirdiğinin kaydedildiği haberde, İsrail’in Bahreyn ile ilişkilerini açıkça gerçekleştirmeye başlaması ve Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun Bahreyn’in başkenti Manama’yı ziyaret etmesinin planladığı ifade edildi.

Lübnan’da yayınlanan el Ahbar gazetesi de, Körfez ülkeleri arasında görünen anlaşmazlık ve yaptırımın İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi dışında her şeyi içerdiğini yazdı.

Siyonist rejim ile ilişkilerin normalleştirilmesinin gizli ve açık olmak üzere her iki şekilde devam ettiğine dikkat çeken gazete, Siyonist rejim ile ilişkilerin gizli veya açık olmasının artık hiçbir farkı olmadığını, çünkü bu yolda hiçbir caydırıcı etkenin olmadığını vurguladı.

Birleşik Arap Emirliği ve Katar’ın birbirine yaptırım uygulayan iki ülke olduğuna dikkat çeken gazete, Siyonist rejimin Spor ve Kültür Bakanı’nın işgal rejiminin judo takımını teşvik etmek için Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiğini ve Duha’da düzenlenen yarışmalara da Siyonist rejimin jimnastik takımının katılmaya hazırlandığını yazdı.

Gazetede, Katar medyasının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Siyonist rejiminin bayrağını göstererek, Abu Dabi’yi Siyonist rejim ile ilişkilerini normalleştirmekle suçlarken, Suudi ve BAE basınının da Katar için aynı konuyla ilgili kararlama yaptığı vurgulandı.

Her iki cephede Siyonistlerin desteğini kazanmak için şiddetli rekabetin yaşandığını kaydeden gazete, Twitter gibi sosyal medya platformlarında söz konusu ülkelerin halkları tarafından Siyonist rejim ile ilişkilerin normalleştirmesine yönelik tepki ve öfkenin yansıdığını belirtti.

Siyonist rejimin Judo Federasyonu Başkanı Moşe Bonte ise yaptığı açıklamada, Siyonist rejimin resmi heyetinin Abu Dabi’ye gelmesinden övgüyle söz ederek, ilk kez İsrail simgelerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde dalgalandığını söyledi.

Öte yandan, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, İsrail ile işbirliği yapma zamanının geldiği imasında bulundu.

Manama Diyaloğu-Bölgesel Güvenlik Zirvesi’nde konuşan Bin Alevi, bölge ülkelerinin hak ettikleri gelişimi gösterebilmesine izin vermeyen sorunlardan kurtulmayı, ciddi olarak düşünmenin zamanının geldiğini belirtti.

Bin Alevi, “İsrail-Filistin barışındaki başlıca rolümüzü, ABD yönetiminin ‘Yüzyılın Anlaşması’ kapsamında yaptıklarına göre şekillendireceğiz. İsrail ve Filistinliler arasında arabulucu değiliz. Ama iki taraf arasında yakınlaşma olması için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Bin Alevi’nin gerçekleştirdiği konuşmayla Tel Aviv yönetimine ilişkileri geliştirme mesajı gönderdiği belirtiliyor.